31 Mart tarihinde gerçekleşecek yerel seçimlere kısa bir süre kala, partiler adaylarını açıklamaya devam ediyor.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun yerine Özgür Özel'in gelmesiyle birlikte başlayan eski ve yeni tartışmaları ise halen sürüyor. Eski Medyadan Sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcısı Eren Erdem, CHP'de yapılmayan değişimleri gözler önüne seren bir paylaşımda bulundu.

Değişim Dediler Belediyelere..

Değişim diyerek Kılıçdaroğlu'nun ekibinin tasfiye edildiğini belirten Erdem, "Değişim dediler belediyelere çöktüler" ifadelerini kullandı.

Değişim Adı Altında Sistemi Ele Aldılar

Sosyal medya hesabında bir fotoğrafın altına not yazan Erdem, "En soldaki, şu ana kadar 8-10 tane Belediye başkanı belirledi. Ortadaki, Çanakkale adayı oldu. Sağdaki Ataşehir adayı oldu. Seçim geceleri partiye kabus yaşatan, SEÇİM SİSTEMLERİNİ çökerten; CHP’nin tüm politikalarını belirleyen bu kişiler, “değişim” adı altında gelip, sistemi ele aldılar. Partiyi 28 Mayıs 2023 gecesine kadar bunlar yönetti! Tüm kararları bu kişiler aldı! Ve şu an partiyi yine, halen bunlar yönetiyor…Değişim? İşte tam olarak mesele buydu…“Belediyelere çökmek…” dedi.

3 İsim Açık Hedef Oldu

Paylaşılan fotoğrafta, 5 dönemdir vekil olan Bülent Tezcan, Kılıçdaroğlu'nun kazanması durumunda Adalet Bakanı olacağı açıklanan ancak seçimlerin kaybedilmesiyle CHP'den Çanakkale Belediye Başkan adayı olarak gösterilen Muharrem Erkek ve seçim döneminde CHP'de Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu olan Onursal Adıgüzel yer almakta.

CHP Tarihinde Bir İlk Yaşanıyor

CHP'ye olan eleştirilerine devam eden Erdem, "CHP tarihinde bir ilk yaşanıyor!" ifadelerini kullanarak devam etti: "CHP bu yıl 100. yaşını kutladı! Partimizin kültürü ve gelenekleri var. Ve az önce aldığım bir bilgiyle adeta şok oldum! CHP tarihinde bir ilk yaşanıyor! Hadise şudur; Sayın Genel Başkan kurultayda “adayları önseçim ile belirleyeceğiz” dedi. Hadi yapılmadı. Peki adaylar nasıl belirlenecekti? “Merkez yoklaması.” Yani; Genel Merkez ataması… Edindiğim bilgiye göre; İBB Başkanımız, bazı ilçe belediye başkanlarımızı aramış; “sizinle çalışmayacağız, filanca kişiyle çalışacağız” demiş. Lakin bu aranan ilçelerle ilgili; henüz MYK ve Parti Meclisi kararı yok. Ayrıca arayan kişi bir “belediye başkanı.” Yani kendisini atayan kurul “Parti Meclisi.” Aranan ilçeyle ilgili; - MYK ve Parti Meclisi kararı yok. - Arayan kişi, aranan kişiyle “denk, aynı statüde,” bir BELEDİYE BAŞKANI… CHP’nin 100 yıllık tarihinde görülmemiş şeyler bunlar. Genel Başkan, Genel Merkez karar vermiyor; bir belediye başkanı kimlerin “büyükşehir, il ve ilçe belediye başkanı olacağına karar veriyor…” Partinin Genel Başkanlığı, Genel Merkez yöneticiliği, Parti Meclis üyeliği daha önce bu kadar aşağılandı mı? Hatırlamıyorum… Ha, şimdi birileri diyecek ki; “Ekrem bey Özgür bey ile istişare edip adaylarda uzlaşmış, öyle aramıştır…” Tüzüğümüze aykırı! Parti Meclisinde oylanması gerekiyor. Ne demek yani? Bir ilçe belediye başkanı aday yapılmayacaksa onu kim arar? Yerel yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı arar… “Sizinle çalışmayacağız, X kişiyi uygun gördük” cümlesini bir başka atanmış BELEDİYE BAŞKANI kuramaz. Bu düpedüz, parti yönetimi üzerinde siyasi vesayet kurmaktır." 

Editör: Şevval Başçakır