Kazakistan dönüşünde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avusturya maçında "bozkurt" işareti yaptığı için UEFA'nın iki maç ceza verdiği Merih Demiral hakkında konuştu:

"Kimse Almanların formalarında kartal var diyor mu? Kimse kalkıp da Fransızların formasında horoz var, niye horozlanıyorsun diyor mu? Orada Merih heyecanını bu görüntüyle verdi.

Bunun üzerine de malum Dışişleri Bakanlığımız bunların yetkililerini çağırdılar, gerekli adımlar da buna göre atılıyor. İnşallah bütün mesele Cumartesi günü. Biz, sahadan galibiyetle ayrılarak bir üst tura çıkalım. Fevkalade bir durum olmazsa, maça gitme kararımızı verdik."

İki Maç Men Cezası

EURO 2024 Son 16 maçında Avusturya'yı 2-1 yendiğimiz maçta iki golümüzü atan Merih Demiral, ikinci golden sonraki 'bozkurt' işaretiyle tartışmaların odak noktası olmuştu. Milli futbolcunun gol sevinci sırasında elleriyle 'bozkurt' işareti yapması, UEFA tarafından 'siyasi' olarak algılandı ve Merih Demiral için soruşturma başlatıldı.

Soruşturma sonrasında TFF, 30 sayfalık bir savunma yaptı. Ancak UEFA, savunmanın verilmesinden kısa bir süre sonra Merih Demiral için iki maç men cezası verdi. Merih, yarın akşam EURO 2024 çeyrek finalinde Hollanda ile oynayacağımız karşılaşmada forma giyemeyecek. Millilerimiz yarı finale yükselirse yine Merih'ten yoksun kalacak.

Nevşin Mengü'den flaş iddia: Köpeklerin katli için Tarım Bakanı'nın firmasından ilaç alacaklar Nevşin Mengü'den flaş iddia: Köpeklerin katli için Tarım Bakanı'nın firmasından ilaç alacaklar

UEFA'dan Açıklama

UEFA, resmi sitesinden yaptığı açıklamada, "Türkiye Futbol Federasyonu oyuncusu Merih Demiral'ın, genel davranış ilkelerine uymadığı, temel nezaket kurallarını ihlal ettiği, spor etkinliklerini sportif olmayan nitelikteki gösteriler için kullandığı ve futbol sporunun itibarını zedelediği gerekçesiyle, katılabileceği toplam iki (2) UEFA milli takım müsabakasından men edilmesine karar vermiştir" ifadelerine yer verdi.

Editör: Nigar Topcu