Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın maaşı, 2025 bütçesi kapsamında yeniden artırılacak. Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre, Erdoğan’ın maaşı her yıl bütçe ödenekleriyle belirleniyor. 2024 yılının başında 140 bin liradan 183 bin liraya çıkarılan brüt maaşı, 2025 bütçesiyle yeniden artacak.

 Eski Cumhurbaşkanlarının Emekli Aylıkları Sabit Kaldı

Eski cumhurbaşkanlarının 73 bin 200 lira olan emekli aylıkları ise değişmedi. Eski Cumhurbaşkanları Ahmet Necdet Sezer ve Abdullah Gül, Cumhurbaşkanı maaşının yüzde 40’ı oranında emekli aylığı alıyorlar ve bu miktarlar aynı dönemlerde artırılıyor. Ancak, 2025 bütçesi kapsamında bu aylıklarda bir artış öngörülmedi.

Abdullah Gül'ün Emekli Maaşı Arttı

Abdullah Gül, cumhurbaşkanlığı görevine ek olarak başbakanlık yaptığı için daha yüksek olan emekli başbakan aylığını alıyor. Gül’ün halen 106 bin lira olan emekli maaşı, bu sayede 126 bin 500 liraya yükseldi.

Birleşmiş Milletler: Dünya nüfusu 2080’lere kadar 10,3 milyar kişiye ulaşabilir Birleşmiş Milletler: Dünya nüfusu 2080’lere kadar 10,3 milyar kişiye ulaşabilir

 Ahmet Necdet Sezer'e Zam Yok

Eski Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ise diğer yüksek düzey devlet yöneticilerinin maaşlarının altında kalan 73 bin 200 liralık emekli maaşı ile Temmuz zammından yararlanamayanlar arasında yer aldı. Tıpkı asgari ücretli ve düşük gelirli emekliler gibi zam alamayan Sezer’in aylığı da üst düzey yöneticilerin maaşlarının gerisinde kaldı.

Editör: Nigar Topcu