Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G7 Liderler Zirvesi çerçevesinde düzenlenen Afrika ve Akdeniz-Yapay Zekâ ve Enerji Konulu G7 Yüksek Düzeyli Oturumu'na katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan oturum öncesinde ABD Başkanı Joe Biden ile sohbet etti.

Oturum öncesinde yanına gelen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile de sohbet eden Erdoğan daha sonra Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis, Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva, Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun, Ürdün Kralı II. Abdullah ve Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ile görüşmeler gerçekleştirdi. Erdoğan, Hindistan Başbakanı Narendra Modi ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Başkanı Muhammed Bin Zayed Al Nahyan ile ayaküstü konuştu.

CHP'de ön seçim şartı: Kadın ve genç kotası artırılacak CHP'de ön seçim şartı: Kadın ve genç kotası artırılacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva ve BAE Devlet Başkanı Nahyan ile el ele poz veren Erdoğan, zirvede yan yana bulunduğu ABD Başkanı Biden ile oturum sırasında da sohbet etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca, Ekonomik İş Birliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) Genel Sekreteri Mathias Cormann ve Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile de görüşmede bulundu.

BREZİLYA DEVLET BAŞKANI İLE GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İtalya’da Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva ile bir görüşme gerçekleştirdi.Görüşmede Türkiye ve Brezilya ilişkileri, İsrail’in Gazze’de uyguladığı katliamlar ve onları durdurmak için yapılması gerekenler ile küresel gelişmeler ele alındı.

 Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, İsrail’in son dönemde iyice yalnızlaştığını zulmün sona erdirilmesi için İsrail’e yönelik baskının artırılarak devam ettirilmesi gerektiğini ifade etti.

ERDOĞAN'I MELONİ KARŞILADI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, oturum öncesi liderlerin karşılandığı alanda İtalya Başbakanı Giorgia Meloni tarafından karşılandı.

Editör: Hatice Kübra