Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 48 ilin belediye başkan adaylarını açıklamasına sayılı günler kaldı. Açıklamanın yapılacağı 15 Ocak öncesi Erdoğan aday konusunda kararsız kaldığı 20 ilde anket çalışması yapmaya başladı. Erdoğan'ın ocak sonuna kadar İstanbul, Ankara ve İzmir'in ilçe belediye başkanlarını üç ayrı programla açıklayacağı; şubat ayı içerisinde her il ve ilçede ayrıca proje toplantıları düzenleneceği öğrenildi.

AK Parti'nin son şeklini verdiği yerel seçim manifestosu 8 başlıktan oluşuyor. Beyannameye yazımın yüzde 80'nini aşkın bitti. Beyannamenin giriş kısmında yaklaşık 20 sayfalık bölümünde AK Parti Genel Başkanı ve Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın çizdiği genel persepektif vizyonda yer alacak.

İşte AK Parti'nin 8 başlığı....
Ayrıca beyanname 8 başlıktan oluşacak. İşte AK Parti'nin beyannamesindeki 8 başlık: "Yerel Yönetimler Vizyonu, Güvenli ve Dirençli Şehirler, Katılımcı Belediyecilik, Kültürel Belediyecilik, Sosyal Belediyecilik, Çevre Dostu Belediyecilik, Hizmet Belediyeciliği ve Şehir Ekonomisi."

17'si büyükşehir 48 il adayı...
AK Parti, 15 Ocak pazartesi günü ATO Congresium'da 17'si Büyükşehir olmak üzere 48 il adayını açıklayacak. Türkiye Yüzyılı şehirleri için gerçek belediyecilik ismiyle hazırlanan seçim beyannamesi daha sonra partinin yeni konferans salonunda düzenlenecek ayrı programla açıklanması bekleniyor.

1300 aday için ayrı tören...
Öte yandan AK Partinin ilçeler dâhil 1300 adayı için ayrı bir tören hazırlığı içinde olduğu öğrenildi. Şölen havasında yapılması beklenen bu programın da Ankara Kapalı Spor Salonunda düzenlenmesi öngörülüyor. Beyannamede şehirlerin kültürleri ele alınacak. Her ilin kimliğine özgü kavramlar ön plana çıkarılacak. Mahalle kültürünün önemine vurgu yapılacak.

AK Parti belediyeciliğini bir üst düzey aşamaya çıkarmak için içeriğinde birçok vaat yer alacak. Şehirler gayrimenkul odaklı zenginleşme aracı olmaktan çıkartılacak, insanın kültürel ve ekonomik üretkenliğinden kaynaklanan katma değerle güçlenen mekânlar haline getirilecek.

Fatih Erbakan'dan bomba 'ittifak' açıklaması! İstanbul ve Ankara adaylarını geri çekecekler mi? Fatih Erbakan'dan bomba 'ittifak' açıklaması! İstanbul ve Ankara adaylarını geri çekecekler mi?

Hazırlanacak planlar uzun vadeli olacak. Şehirler için kültür ve ekonomi başta olmak üzere her alanda hayat kalitesini yükseltecek yaklaşımlar geliştirilecek. Depreme karşı dirençli şehir vurgusunun yanı sıra yatay mimariye dikkat çekilecek.

Editör: Aliye Tulum