Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı uzay yolculuğuna başladı. Alper Gezeravcı'nın da içinde olduğu Dragon kapsülünü taşıyan Falcon 9 roketi, Florida'daki 39A numaralı rampadan 19 Ocak Cuma günü saat 00.49'da fırlatıldı. 

Alper Gezeravcı’nın Türkiye’nin ilk uzay astronotu olmasıyla birlikte maliyete ilişkin tartışmalar da başladı. Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı Cemal Enginyurt, konuyu emeklinin bir türlü alamadığı zamma getirerek "Uzaya yolcu göndermek için 55 milyon dolar veren Erdoğan, emekliler için 8 bin TL seyyanen zammı çok görüyor." dedi. Enginyurt, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2024'ü emeklilerin yılı ilan etmesine de gönderme yaparak "2024 Emeklinin Sefalet Yılı oldu. Yazıklar olsun." ifadelerini kaydetti.

DP'li Cemal Enginyurt, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şunları söyledi:

Cumhurbaşkanı Erdoğan imzaladı: İliç faciası ardından 5 kritik görevden alma! Cumhurbaşkanı Erdoğan imzaladı: İliç faciası ardından 5 kritik görevden alma!

"Uzaya yolcu göndermek için 55 milyon dolar veren Erdoğan, emekliler için 8 bin TL seyyanen zammı çok görüyor. 2024 'Emeklinin Sefalet Yılı' oldu. Yazıklar olsun."

Editör: Nigar Topcu