'Seçimden önce emeklilere zam' iddiası: Rakam paylaşıldı, iki tarih öne çıktı
Yapılan zam ile mevcut eflasyon altında ezilmekten kutulamayan emekli için seyyanen zam tartışmaları devam ediyor. Özellikle 31 Mart yerel seçimlerinden önce iktidarın yeni bir zam ile emeklinin kapısını çalacağına ilişkin kulis bilgileri aktarılıyor. 

TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaşan kanuna göre, en düşük emekli aylığı, ocak ödeme döneminden itibaren uygulanmak üzere 7 bin 500 liradan 10 bin liraya yükseltilecek. SSK ve Bağkur emekli maaşlarında ocak ödeme dönemi itibarıyla geçerli olacak 6 aylık artış oranı yüzde 49,25 olacak.

'10 MARTTA SEYYANEN ZAM GELECEK'

Halk TV Programcısı Ekrem Açıkel, AKP'li milletvekillerinin, emeklilerin tepkisini AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ilettiğini söyledi. 

Ev alacaklar dikkat: İslam Memiş faizlerin düşeceği tarihi verdi Ev alacaklar dikkat: İslam Memiş faizlerin düşeceği tarihi verdi

Açıkel, 10 Mart'ta emekli maaşlarına 4 bin TL seyyanen zam yapılacağını iddia etti. 

'EN DÜŞÜK MAAŞLARA ZAM' KULİSİ

Ekonomi Gazetesi Yayın Kurulu Başkanı Şeref Oğuz, katıldığı canlı yayında zam için 15 Mart tarihini verdi. 

Oğuz, programda "Büyük ihtimalle martın 15'inde filan hükümet, emekli oy verebiliyor ya, en düşük emekli maaşını açlık sınırın 2 lira üstüne taşıyacak. 16 bin 550 edecek büyük ihtimalle." ifadelerini kullandı.

Editör: Nigar Topcu