Türkiye İstatistik Kurumu'nun mayıs ve haziran ayı enflasyon rakamlarını açıklamasıyla SSK, Bağkur ve memur emeklilerin zammı netleşmiş olacak. Emekliler enflasyon farkına ek refah payı alıp alamayacağını merak ederken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'dan, "Şu anda bunu konuşmak için çok erken. Bunun için temmuz ayını bekleyelim" yanıtıyla ek refah payı için kapıları kapatmadı. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanılığı temmuz zammı için çalışmalara başladı.Emekli maaşları için iki formülün öne çıkarken, en düşük emekli maaşı için de rakam netleşmeye başladı.

Emekli maaşlarında taban aylığın yükseltilmesi ve refah payının artırılması için çalışmalar yapılıyor. Maaş zammında esas alınan kök aylık enflasyon oranında artırılması konuşulurken, en düşük emekli maaşının 12 bin 500 TL olması bekleniyor. 

TÜİK verilerine göre, SGK ve Bağ-Kur emeklileri ocak ayı için yüzde 6.70, şubat için yüzde 4.53, mart için 3.16 ve nisan ayı için de 3.18 enflasyon farkını hak etmiş oldu. Böylece SSK ve Bağ-Kur emekli maaşı zammında 4 aylık kesinleşen zam oranı yüzde 18.72 olarak belirlendi.Mayıs ve haziran ayı enflasyon rakamlarını açıklamasıyla da rakam kesinlik kazanacak.

Asgari ücrete ara zam yapılacak mı? İşte en güçlü ihtimaller… Asgari ücrete ara zam yapılacak mı? İşte en güçlü ihtimaller…

Refah payı keinleşip kesinleşmemesi devam ederken en düşük emekli aylığının da 10 bin TL'de kalmaması konusunda mutabakata varıldığı belirtildi. Kök aylıkları 8 bin TL ve altında emekli kök aylığı olan emeklilerin zamdan yararlanabilmesi için taban maaş sınırının yükseltileceği dile getiriliyor.

MASADAKİ İKİ FORMÜL

Enflasyon farkının yanında ek iyileştirme çalışmaları kapsamında iki formül gündeme geldi.Masadaki ilk formül refah payı olacak. Refah payıyla birlikte tüm emeklilerin zam oranının eşitlenmesi bekleniyor.

Memur emeklilerinin aylıklarına yapılacak artış SSK ve Bağ-Kur'luların seviyesine çıkarılabileceği gibi, tüm emeklilere refah payı eklenerek zam oranları yükseltilebilecek.Her iki formül de emeklilerin zam oranını eşitleyecek.

Eğer enflasyon tahminleri gerçekleşir ve ilk formül hayata geçirilirse memur emeklilerine 5.45 puanlık refah payı verilerek tüm emeklilerin zam oranı yüzde 25.46'da eşitlenebilecek. Ancak bu durumda SSK ve Bağ-Kur emeklilerine ek zam yapılmamış olacak.

İkinci formülün uygulanması halinde ise verilecek refah payı tüm emeklilerin zam oranını yükseltecek kadar olacak. Örneğin; tüm emeklilerin zam oranı yüzde 30'da eşitlenebilecek.

Editör: Gülşah Yıldız