Enflasyon değerlerindeki değişim ile her geçen gün alım gücü düşen emekli zam oranının açıklanmasını bekliyor. Verilere göre yüzde 37,57 enflasyon farkı şeklinde belirlenecek emekli zam oranının vatandaşın refah seviyesini yükseltmeye yetmeyecek olması seyyanen zam ve kök maaş tartışmalarını da beraberinde getirdi.

Gazeteci Cem Küçük, artan enflasyon rakamlarına dikkat çekerek en düşük emekli maaşı için  canlı yayında rakam verdi. Sosyal güvenlik uzmanı Özgür Erdursun ise "Böyle kalacağına ihtimal vermiyorum" diyerek zam senaryoları hakkında bilgi verdi.

"KÖK MAAŞ MESELESİ ÇÖZÜLMEDİ"


Cem Küçük TGRT Haber'deki programında  "Memur emeklilerine yüzde 50'ye yakın zam oldu. Memurlar ve asgari ücrete de yüzde 50'ye yakın zam yapıldı ama SSK ve Bağ-Kur emeklileri yüzde 37,5'te kaldı. Özellikle kök maaş meselesi çözülmedi" sözlerini kaydetti.


EN DÜŞÜK MAAŞ 12 BİN TL SEVİYESİNE GELMELİ

Canlı yayında rakam telaffuz eden Cem Küçük sözlerine şöyle devam etti:
"Buradan söyleyelim en düşük maaş alanların durumu o kök maaş halledilerek en az 11 bin 500 ila 12 bin TL seviyesine getirilmesi lazım. Diğer SSK ve Bağ-Kur'luların maaşları da yüzde 50'ye tamamlanması gerekiyor ki adalet olsun. Hep söylüyoruz; seçim onu bunu geçtim, adalet olsun. Adalet açısından da bunun olması lazım. 1 yıldan beri özellikle en düşük maaşı alan emekliler bir kez zam aldı. Son 1 yılda enflasyon yüzde 70, gıdaya vurursak 80-90 aralığında... Devleti ve TÜİK'i baz alsak bile yüzde 75 civarlarında."


"BÖYLE BIRAKILACAĞINA İHTİMAL VERMİYORUM"

Sosyal güvenlik uzmanı Özgür Erdursun ise şunları söyledi:

Emekli maaşında kesinti yapılacak mı? İletişim Başkanlığı'ndan açıklama geldi Emekli maaşında kesinti yapılacak mı? İletişim Başkanlığı'ndan açıklama geldi


Şu anda 3 Ocak itibarıyla enflasyon açıklandıktan sonra SSK ve Bağ-Kur'lular yüzde 37.57'yi, emekli sandığı emeklileri yüzde 49.25 ve devlet memurlarının yüzde 49.25'lik enflasyon farklarını aldılar. Net olan durum şu anda bu. Bunun dışında ekstra hiçbir şey yok. En düşük emekli aylığı da nisan ayında 5 bin 500 TL'den 7 bin 500 TL'ye çıkarıldı. Ben böyle kalacağına ihtimal vermiyorum. Bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kabine toplantısı yapıp açıklama yapması bekleniyordu. Toplantı bugün yapılmayacak.
Bunun da bir an evvel yapılması gerekiyor ki ayın 18'inde emeklilerin hesaplarına yansısın. 16'sına kadar Meclis tatildi. Sayın Cumhurbaşkanı'nın sadece açıklama yapması yeterli değil. Sonrasında da Meclis'te de bir yasal düzenlemenin kabul edilmesi arkasından da Resmi Gazete'de yayımlanması gerekiyor. Ayın 16'sında Meclis açılıp aynı gün Meclis'ten geçip Resmi Gazete'de hemen yayınlayıp aradaki farkları da aylıklara yansıtmaları lazım.

Editör: Nigar Topcu