Eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Beraber yola çıktığınız arkadaşlar, birlikte mücadele ettiğiniz, birlikte kavga verdiğiniz ve ‘İlla sen cumhurbaşkanı adayı ol’ diyen arkadaşlar dönüp tam tersini yaparlarsa ne dersiniz?”  açıklamasıyla bir kez daha gündeme geldi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, TV100’de yayınlanan Candaş Tolga Işık’la Az Önce Konuştum programında Kılıçdaroğlu ile ilgili konuştu. “Her şey bir etken. Ekonomi de bir etken. 2023 ile 2024 seçimleri arasında 10 ay fark var. 2023’te daha kötü bir ekonomi vardı. Depremi yaşamış, moral motivasyonu sıfır. Tek başına ekonomi yetseydi o gün de kazanabilirdik ama o gün hatalar yaptık” diyen İmamoğlu seçimlerle ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

“2024’e doğru doğruları inşa ederek kazandık. 2024 seçiminin kahramanı millettir, milletir vicdanıdır. 2024’te bize oy verilebilecek zemini oluşturduk. Biz değişimi yaptık. Zemini oluşturduk, vatandaş bize oy verdi. Seçimin kahramanı vatandaştır. 2024 seçiminde de bize oy verebilecek bir kısım seçmen sandığa gitmedi. Bizim aldığımız oy biraz daha yüksek olabilirdi.

“İYİ KAMPANYALAR OLUŞTURAMADIK, KAYBETTİK”

Diyarbakır ve Mardin arasındaki yangın faciasında bilanço ağırlaşıyor! Diyarbakır ve Mardin arasındaki yangın faciasında bilanço ağırlaşıyor!

2023’te farklı konular var. Altılı masa stratejisi bir zaman sonra başka yöne evrildi. Bir sistemi değiştirecektik. Mevcut Türkiye’ye ait sistemin bizi yanlış yöne götürdüğünü ortaya koymuşken, bir anda bütün masadaki herkesin belli bir makam istiyormuşçasına hava oluşması. Kampanyanın biçimi vs. Birçok detay var. Bu konuları çok konuşamadık. Keşke konuşabilseydik. Kurultay süreci, adaylıklar filan derken koştura koştura seçime gittik.

(29 Mayıs 2023’te attığı ‘Değişmeyen tek şey değişimdir.’ tweeti) Bu sadece bir slogan değil , altında bir konuşmam da vardı. Seçimi kaybettik, moralimiz çok bozuk. Hepimiz çok emek verdik. Özgür Özel olsun birçok arkadaşımız çok emek verdi. Ben 101 noktada miting yaptım. 101 nokta gezdim. Cansiperhane mücadele verdik. O getirdiğimiz sürecin son bölümünde organize olamadık, iyi kampanyalar oluşturamadık. Sonuçta kaybettik. Bu işin bir suçlusu yok, hepimiz kaybettik.

28 Mayıs’tan sonra aynı şeyleri yaparak vatandaşın karşısına gitmenin bize bir şey kazandırmayacağını gören bir kişilik olarak o gün o mesajı ve video ile duygularımı paylaştım. Ben o akşam hiç uyumadan o sabah videoyu yayınladım. Ertesi gün de İstanbul Fethi’nin yıldönümünde İstanbullulara hitap edecektim. O akşam ne diyecektim insanlara? İçimdeki ruh değişim dedi ve bunu anlattım. Bu değişim ışığını yakarsak millet bize güvenebilir diyerek birkaç cümleyle duygularımı ifade ettim. Kişiden, partiden bahsetmeden duygularımı ifade ettim.”

KILIÇDAROĞLU KIRGIN MI?

İmamoğlu, “Kemal Bey söylemiyor ama çok net bir şekilde anlaşılıyor ki size kırgın, neden size kırgın Kemal Bey?” sorusuna ise şu yanıtı verdi:

“Ben bana kırgın olduğunu düşünmüyorum, görüşemedik ama ben ısrarla aradım en son bunu kimseye de söylemedim, ilk defa açık açık söylüyorum. En son bayramda ısrarla aradığımda cevap verdi. Ulaşamamıştım birkaç kez. En son çaldı ve cevap verdi. Ben bayramını tebrik ettim o da seçim sonucumu tebrik etti. Kurultaydan sonra aradım, ulamamıştım. Kırgın olabilir belki telefona bakmak istemedi. Ben kırgın olduğunu düşünmüyorum. ‘Kırgınım’ derse niçin kırgınsınız derim.”

Editör: Nigar Topcu