Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, enflasyonda 20 puanlık bir düşüş beklediğini söyledi.

Cevdet Yılmaz, Kanal 7'nin Başkent Kulisi programı kapsamında gündemi değerlendirdi ve gelen soruları yanıtladı.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in görüşmesi ile ilgili soruların yöneltilmesi üzerine Yılmaz, görüşmeyi olumlu değerlendirdiğini söyledi.

31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nin ardından Türkiye'nin seçimsiz bir döneme girdiğini, bu dönemin ülke için tarihi bir fırsat olduğunu belirten Yılmaz, bu sürecin çok iyi değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

"BU DİYALOĞUN DEVAM ETMESİNDE ÇOK BÜYÜK FAYDA VAR"

Rekabetçi işbirliğinin siyaset alanında ihtiyaç bulunduğunun önemini belirten Yılmaz, "Hem rekabet edeceksiniz hem de ülkenin geleceği adına işbirliği yapacaksınız ortak menfaatlerimiz ve milletin beklentileri için. Yeni anayasa tartışmalarından tutun ekonomik reformlara, sosyal konulara varıncaya kadar bir çok alanda iktidarıyla muhalefetiyle yapmamız gerekenler var. Dış politikada çok önemli gündemlerimiz var. Bütün bu konularda siyasi kutuplaşmanın azalması, siyasi diyaloğun artması son derece faydalı. Sayın Cumhurbaşkanımız da bunu zaten 'Türkiye'nin ihtiyacı' şeklinde ifade etti" dedi.

"Görüşmelerin arkası gelir mi?" sorusunun üzerine, "Cumhurbaşkanımız da iadeiziyarette bulunacağını ifade etti. Bu diyaloğun devam etmesinde büyük fayda var. Ama bu rekabetin ortadan kalkacağı anlamına gelmiyor, mutlaka siyasi rekabet de devam edecektir" şeklinde yanıt verdi.

AK Parti’de istifalar peş peşe! Affını isteyerek görevini bıraktı AK Parti’de istifalar peş peşe! Affını isteyerek görevini bıraktı

NE KADAR DÜŞER?

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, konuşmasında enflasyon ile ilgili de değerlendirmelerde de bulundu.

Yaz aylarında enflasyonda ivme kaybı yaşanacağını belirten ve "Yıllık bazda rakamların zirve yapacağı ay, mayıs enflasyonu" diyen Yılmaz, sonraki dört ayda hızlı bir düşüşün olacağını kaydetti.

"Ne kadar düşer?" sorusu üzerine Yılmaz, "20 puanlık bir düşüş bekliyorum." dedi.

Düşüşün esas etkisinin program olduğunu aktaran Yılmaz, "Aylık bazda ciddi düşüşler göreceğiz sonra da yıllık düşüşleri göreceğiz" dedi.

Yılmaz, enflasyon hakkında 2026 yılında tek haneye ulaşılacağını iddia ederek, gelecek yıl daha da düşeceğini belirtti.