Bir rakı grubuna daha zam geldi! Bir rakı grubuna daha zam geldi!

Fitch Ratings Kıdemli Direktörü ve Türkiye Analisti Erich Arispe Morales, doların yıl sonu hangi seviyeyi göreceğini açıkladı.

Ekonomist Erich Arispe Morales, TL'nin yıl sonunda dolar karşısında hangi seviyeden kapanacağı tahmininde bulunurken, Morales'e göre, TL'nin kademeli değer kaybı dezenflasyon sürecine engel teşkil etmiyor. Bu tahmin, piyasalarda büyük bir hareketlilik yaratırken, yatırımcıların dikkatli olmaları gerektiği de vurgulandı.

CNBC-e'ye verdiği röportajda, Fitch Ratings Kıdemli Direktörü ve Türkiye Analisti olan Morales, Türkiye'nin ekonomi politikaları hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu. Morales, Türkiye'nin mali ve gelir politikalarının, asgari ücret ayarlamaları gibi kararların, iç talebi soğutacak şekilde düzenlenmesinin ihtimaller içerisinde olduğunu aktardı.

ENFLASYON TAHMİNİ

Morales, "Türkiye'nin makroekonomik senaryosuna ilişkin Haziran güncellememizde, iç talebin dirençli seyri ve özellikle Nisan ayında beklenenden güçlü enflasyon ivmesi nedeniyle Mart ayında yüzde 40 olan yıl sonu enflasyon tahminimizi yüzde 43'e yükselttik” ifadelerine yer verdi.Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) ise 2024 sonu enflasyon tahminini Mayıs ayında yüzde 38 olarak güncellemişti.

TUTARLI POLİTİKALAR KREDİ NOTU İÇİN OLUMLU

Morales, Türk bankalarının borçlanma performansındaki artışın, uluslararası yatırımcıların sektöre olan güvenini yeniden kazanmasının bir göstergesi olduğunu vurguladı. Uygulanan politikaların tutarlı ve sürdürülebilir olmasının kredi notu açısından olumlu olduğunu ifade etti.

SIKI POLİTİKA DURUŞU SÜRDÜRÜLMELİ

Morales, "Haziran ayındaki para politikası kararında da vurgulandığı üzere, Merkez Bankası'nın sıkı politika duruşunu sürdürmekte kararlı olduğunu düşünüyoruz. Bu bağlamda, TCMB'nin ana politika faizinde yıl sonuna kadar sadece 250 baz puanlık bir indirim bekliyoruz.

Politika yapıcıların karşılaştığı zorluk, enflasyonu diğer benzer ülkelerle karşılaştırılabilir seviyelere indirmek için uzun bir süre boyunca sıkı bir politika duruşunu sürdürmektir." dedi.

YIL SONU DOLAR TAHMİNİ

Morales, Türk Lirası'nın geleceğiyle ilgili olarak şunları söyledi:

"TL'nin kademeli değer kaybı, dezenflasyon yolunda bir engel teşkil etmiyor. Dolar karşısında TL'nin yıl sonunda 36 seviyesinde kapanmasını bekliyoruz."

DÖVİZ KURUNDA SON DURUM

ABD Doları: 32,6153 (Alış) - 32,7085 (Satış)
EURO: 35,3651 (Alış) - 35,4314 (Satış)
STERLİN: 41,4647 (Alış) - 41,6725 (Satış)
1 DOLAR = 32,70 TL

Editör: Aliye Tulum