İran ile İsrail arasında karşılıklı saldırılar sonucu gerilim artarken Dışişleri Bakanlığı, bölgede artan gerilim hakkında açıklamalarda bulundu.

Bakanlık tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

BÖLGESEL BİR SAVAŞA DÖNÜŞEBİLİR

"İsrail'in Gazze'de sürdürdüğü savaşın yayılma ve tırmanma riski barındırdığına dair uyarılarımızı uzun süredir tüm muhataplarımıza hatırlatmaktayız. İsrail'in, İran'ın Şam Büyükelçiliğine gerçekleştirdiği uluslararası hukuka aykırı saldırı, kaygılarımızı haklı çıkarmıştır. İran'ın bu saldırıya yaptığı misilleme ve takip eden gelişmeler, olayların hızlı biçimde bölgesel bir savaşa dönüşebileceğini bir kez daha göstermiştir.

İTİDAL ÇAĞRISINDA BULUNMUŞTUK

Yaşanan hadise öncesinde İran ve ABD makamlarıyla görüşerek itidal çağrısında bulunmuştuk. Tarafların karşılıklı beklenti ve mesajları da ülkemiz üzerinden iletilmiş, tepkilerin orantılı olması yönünde gerekli girişimler yapılmıştır. Bugün de İranlı yetkililere ve İsrail üzerinde etkisi olan Batılı ülkelere, tırmanmaya son verilmesi yönündeki mesajlarımızı açık biçimde aktarmaktayız.

ÇABALARIMIZI SÜRDÜRECEĞİZ

Bölgemizin istikrarına kalıcı biçimde zarar verecek ve küresel düzeyde daha büyük çatışmalara neden olacak bir sürecin tetiklenmemesi için çabalarımızı sürdüreceğiz. Gelişmeler ilk dakikadan itibaren ilgili kurumlarımızla bilistişare, ülkemize yönelik güvenlik tehditleri bakımından da yakından takip edilmekte ve Sayın Cumhurbaşkanımız düzenli olarak bilgilendirilmektedir."

Seferberlik için 24 yıl sonra yeni karar! Erdoğan imzaladı, Resmi Gazete'de yayımlandı Seferberlik için 24 yıl sonra yeni karar! Erdoğan imzaladı, Resmi Gazete'de yayımlandı

432111

Editör: Amine Ebrar