Devrim otomobilinin yapımcılarından büyük mühendis Gündüz Sait Güngen hayatını kaybetti. Hayatı hakkında bilinenler, hangi çalışmalara katıldı ve başarıları.

GÜNEN'İN BAŞARI DOLU HAYATI

19 yaşında TCDD'nin bursluluk sınavını kazanarak ABD'ye giden ve yüksek mimar mühendis olarak ülkesine dönen Güngen, vatani görevini tamamladıktan sonra TCDD'de çalışmaya başladı ve İnşaat Dairesi Başkanlığı görevine kadar yükseldi. Ardından, Sivil Havacılık Genel Müdürü ve ODTÜ Mimarlık Fakültesi kurucu öğretim üyesi olarak da önemli görevler üstlendi. Türkiye'nin otomotiv tarihinde önemli bir yere sahip olan Devrim otomobilinin prototiplerinden birini üretmiştir.

DEVRİM'DEKİ YERİ 

Güngen, 15 Mayıs 1961'de dönemin Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel'in talimatıyla, Eskişehir Demiryolu Fabrikası'nda, 129 günde üretilen Devrim otomobilinin kaporta ekibinde yer aldı. Devrim otomobilinin 4 prototipini yapan 24 mühendisten biri olan 2 çocuk babası Güngen, 99 yaşında hayatını kaybetti.

Fahiş fiyat boykotuna tekel bayileri de katıldı: O sigaraları satmayacaklar Fahiş fiyat boykotuna tekel bayileri de katıldı: O sigaraları satmayacaklar

15 GÜN GECİKMELİ EKİBE KATILMIŞ

Geçmişte kızı Lale Güngen Çakmak ile yapılan röportajda; "O zaman Devlet Demiryollarının mimari ofisinde 6 kişi varmış. Babam da o süreçte ODTÜ’de ders verdiği için ve sınav dönemi olduğundan başka bir arkadaşının Eskişehir’e gitmesini önermiş. İlk ekip Eskişehir’de çalışmaya başlıyor. 15 gün sonra babama 'sen de git' diyorlar, onun da sınavları bitmiş oluyor, 15 gün gecikmeli olarak Eskişehir’deki ekibe katılıyor" 

Editör: Mert Kaan Taş