TV100 yazarı Hacı Yakışıklı geçtiğimiz günlerde kaleme aldığı yazısında Devlet Opera ve Balesi hakkında şu yorumlarda bulunmuştu: "Çocuklarınızı baleye göndermeyin diyebilirim, gidilmemesini tavsiye edebilirim. Ama ötesine geçemem; gidenlere ‘hakaret’ edemem, onları ‘ilkel, çağdışı’ diye yaftalayamam! Yalnız ben ‘Devlet Opera ve Balesi’ diye bir şeyin olmasına karşı çıkarım. Bizim kültürümüzde olmayan bir şeyi koskoca Türkiye Cumhuriyeti Devleti niye sahipleniyor?”

Bu sözlerin ardından Yakışıklı oldukça tepki çekmişti. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Batuhan Mumcu sosyal medya hesabı üzerinden o açıklamaya yanıt verdi.

İşte Batuhan Mumcu'nun paylaşımı:

"Hacı Bey, sanat evrenseldir ve devlet sanatı destekler.

Türk kültüründe seyirlik oyunlar önemli bir yer tutar.

Osmanlı, devlet geleneğinin önemli bir ayağı olan sanatı himaye etme, sanatçıyı koruma ve destekleme konularında hâmilik sıfatı ile sanatçılara ve sanat kurumlarına karşı maddi ve manevi olarak büyük bir destek vermiştir.

Düşündüğünüzün aksine köklü bir opera ve bale geleneğine de sahibiz. 1800’lü yıllardan itibaren Osmanlı padişahlarımız, dünyaca ünlü bestecileri kadim kültür başkentimiz İstanbul’a davet ederek pek çok opera ve bale eserinin bu topraklarda sahnelenmesinin önünü açmıştır.

Kıymetli kurumlarımızla sanat ve sanatçıları desteklemeye devam edeceğiz.

Yeni sezonda temsillerimizin birinde sizi de misafir etmek isterim."

Editör: Amine Ebrar