6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli yaşanan ve 11 ilimizde büyük yıkıma sebep olan depremlerin yıl dönümünde anmalar devam ediyor. Depremde Hatay’da bulunan kızını kaybeden Tiyatro ve dizi oyuncusu Orhan Aydın, yaşanan depremin 1. Yıl dönümünde sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulunarak "Bu ülkenin en büyük fay hattı, AKP-MHP ve ortaklarının oluşturduğu çürümedir" ifadelerini kullandı.

DEPREMLE İLGİLİ ÖNERGELER REDDEDİLİYOR

Aydın, televizyon programında Sunucunun, “Yakın zamanda hiç Hatay’a gittiniz mi?” sorusuna “Hayır gidemiyorum ne oraya gidebiliyorum ne de çocuğumu toprağa verdiğim yere gidebiliyorum" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Sandıkta hesaba çekilecekleri gün yaklaştıkça ayakları titriyor Cumhurbaşkanı Erdoğan: Sandıkta hesaba çekilecekleri gün yaklaştıkça ayakları titriyor

Sağlık bakanı Fahrettin Koca’nın “Yaşanan depremlerde 1 tane bile kayıp yok bu yalandır” sözüne değinen Aydın,”Halkın söyledikleri yalan mı? Çocuklarını arıyorlar. Binlerce tanık var belge var ortada. AKP’nin bakanı çıkıyor ‘yalan’ diyor. Depremle ilgili sonuçları araştırılsın diye verilen bütün önergeler aynı anlayış, dayatmacı, gerici, despot anlayış tarafından reddediliyor" dedi.

Aydın yaşananlara karşı çözüm olarak ise, “Örgütlenmek lazım iyilik için örgütlenmek lazım. İyiliği örgütlemeden Anadoluyu tekrar ayağa kaldırmak mümkün değil. Bu Yunus Emre’lerden Karacaoğlan’lardan beridir böyle. O zaman bu ahlaksızlığı yenebileceğimizi düşünüyorum” ifadelerini kullandı.


NE OLMUŞTU?

6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli 11 ilde yaşanan depremde Tiyatro ve dizi oyuncusu Orhan Aydın'ın kızı ve eşi enkaz altında kaldı. Aydın, önce sosyal medya hesabından kızına ulaşamadığını duyurdu. Ardından kızı Eylem ve eski eşi Elif Torun Öneren'in enkaz altında kaldığını açıklayıp, yardım istedi. Eski eşi Elif Torun Öneren'in enkaz altından sağ çıkarıldığını duyuran Aydın, kızının ise vefat ettiğini sosyal medya hesabından duyurdu.

Editör: Nigar Topcu