Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Candan Gökçeoğlu, son zamanlarda sık sık konuşulan olası Marmara depremi hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Eli kulağında diyerek yetkilileri uyaran Gökçeoğlu açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

Karlıova'dan başlayıp Saros Körfezi'ne kadar giden Kuzey Anadolu Fay Zonu'nun birçok segmentten oluştuğunu belirten Gökçeoğlu bu segmentlerin tamamına yakınının son yüzyılda kırıldığının altını çizdi. Kırılmayan iki segmentten birinin Marmara Denizi, diğerinin Bingöl-Erzincan arasındaki Yedisu segmenti olduğunu söyleyen Gökçeoğlu şunları söyledi:

"Dolayısıyla bu ikisi üzerinde bilimsel olarak da teknik olarak da deprem beklentisi var. Depremin, Marmara Denizi'nde daha yakın zamanda olması muhtemel çünkü 1999 depreminden 3 ay sonra Düzce Depremi gerçekleşti. Oradaki segment de kırıldı. 1912'de Saros Depremi var. 1912 ile 1999 depremleri arasındaki bölge şu anda depreme hazır biçimde bekliyor. Halk arasındaki deyimle artık eli kulağında bekliyoruz. Kimilerine göre bu iki parçada kırılır 7'yi bulmaz, kimilerine göre tek parçada kırılır 7,4'e ulaşır."

"Bu deprem ister 6,9 ister 7,2 olsun öyle ya da böyle İstanbul'u, Kocaeli'yi, Yalova'yı, Bursa'yı, Bandırma'yı hatta Tekirdağ'ı ciddi biçimde etkileme potansiyeline sahip. Yani Marmara Bölgesi'ne hep 'İstanbul İstanbul' deniyor ama o bölgenin neredeyse tamamını ciddi biçimde etkileme potansiyeline sahip."

Özgür Özel'den Hatay seçimlerine ilişkin YSK'ya 'tam kanunsuzluk' başvurusu Özgür Özel'den Hatay seçimlerine ilişkin YSK'ya 'tam kanunsuzluk' başvurusu

Gökçeoğlu aynı zamanda olası bir Marmara Depremi'nin tsunamiye neden olabileceğinin altını çizdi.

Editör: Amine Ebrar