16 yaşındaki bir çocuk, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın konvoyu geçerken “küfür ettiği” iddiasıyla gözaltına alındı. Lise öğrencisi, “Hızla gelen araçtan korkup tepki gösterdim. Küfür etmedim” dedi. 

Birgün’den İsmail Arı’nın haberine göre, Erdoğan‘ın korumalarının talimatıyla gözaltına alınan ve bir gün gözaltında tutulan çocuk ifadesinde şunları söyledi:

Bingöl'de korkutan deprem! AFAD şiddetini açıkladı Bingöl'de korkutan deprem! AFAD şiddetini açıkladı

“Bundan 6 ay önce bir kaza atlatmıştım. Olay günü de yaya geçidinde beklerken hızla gelen araca korkup tepki gösterdim. Orada Cumhurbaşkanı da dahil herhangi bir devlet görevlisinin olacağını bilmiyordum. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı dahil herhangi bir devlet görevlisine hakaret etmem söz konusu değildir. Ben lise öğrencisiyim ve şimdiye kadar bir suça karışmadım. Daha önce yaşadığım travma nedeniyle tepkim yanlış anlaşıldı ve küfür etmedim. Sadece korkup tepki verdim. Hızla geçen aracın arkasından konvoy gelince ve orada bulunan bir yetkili müdahale edince konvoyun Cumhurbaşkanı konvoyu olduğunu anladım. Suç işleme kastıyla hareket etmedim.”

İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliği’ne çıkartılan 16 yaşındaki çocuk, haftada bir gün imza atma ve yurtdışına çıkış yasağı yükümlülüğüyle serbest bırakıldı.

Editör: Nigar Topcu