İspanya Başbakanı Sanchez ile düzenlediği ortak basın toplantısında Selahattin Demirtaş ve  Osman Kavala’ya ilişkin açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin bir hukuk devleti olduğunu belirterek “Hukuk neyi emrediyorsa onu yerine getiririz" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İspanya’ya düzenlediği ziyaret esnasında Madrid’de İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ile ortak basın toplantısı düzenledi.


''AP SEÇİMLERİ ENDİŞELERİMİZİ ARTTIRDI”

Avrupa Parlamentosu seçimlerinde aşırı sağ partilerin seçimden birinci çıkmasına ilişkin açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Avrupa Parlamentosu seçimleri sonucunda oluşan tablo endişelerimizi arttırdı” yorumunda bulundu.

“BAŞBAKAN SANCHEZ'İN BÜYÜK KATKILARI OLDU”

Konuşmasının devamında İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarına da değinen Erdoğan, yaşanan mezalim karşısında küresel vicdanın harekete geçirilmesinde İspanya Başbakanı Sanchez'in büyük katkıları olduğunu vurguladı.

İspanya'nın Filistin'i tanıma yönünde aldığı kararın çok mühim olduğunu belirten Erdoğan, İspanya'nın bu tutumunun diğer ülkelere de örnek teşkil etmesi temennisinde bulundu.

Erdoğan ayrıca Filistin’de adil ve kalıcı barışı sağlayacak her planı olumlu değerlendireceklerini ifade ederek, ateşkes kararının kağıt üstünde kalmaması gerektiğini belirtti.

“Şu anda maalesef dünyanın kaderi 5 ülkenin elinde” diyen Erdoğan, bu 5 ülkeden bir tanesinin “hayır” dediği zaman meselenin bittiğini belirterek, “Son olayda bu 5 ülkeden bir tanesi devamlı İsrail'in yanında yer alıyor, çocuklar, kadınlar, gazeteciler ölmüş, umurlarında değil. Bakıyorsunuz Sanchez tek başına çıkıp bayrağı açıyor. Ardından 2 Batılı ülke buna katılıyor. Bunu bizim yaygınlaştırmamız lazım” diye konuştu.

El Pais muhabiri bir basın mensubu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş'ın durumunu sordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan da bu sorunun sorulmasına şaşırdığını belirtti ve sert bir yanıt verdi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN MUHABİRE KAVALA VE DEMİRTAŞ YANITI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye bir hukuk devletidir, kararları yargı verir. Bu verdiğiniz isimlerle ilgili olarak hukuk devletindeki yargımız kararını vermiş ve bu kararlar çerçevesinde sonuçlanmıştır. Bu isimlerden biri 100'ü aşkın ölümüne neden olmuştur birçok terör yerde terör estirmiştir. Ülkemizin güneydoğu bölgesinde ölümlere neden oldular. Şu anda tabi sizlerin bu soruları sorması bizi düşündürüyor. Bir basın mensubunun teröristleri savunuyor olması bizi ciddi manada üzmektedir.

BÖYLE TEPKİ GÖSTERDİ: BAŞINI SALLLAMA BEN SALLAMIYORUM!

Başını sallama! Bak ben sallamıyorum, ben dimdik devam ediyorum. Bu Osman Kavala olur bu Selahattin Demirtaş olur, biz hukukun emrettiğini yaparız!

Özel Harekat Başkanı Devlet Bahçeli'nin elini öptü! O kare gündem oldu Özel Harekat Başkanı Devlet Bahçeli'nin elini öptü! O kare gündem oldu

Editör: Gülşah Yıldız