Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır'a resmi ziyaretlerde bulunacak. İletişim Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Erdoğan, 12-13 Şubat 2024 tarihlerinde Birleşik Arap Emirlikleri'ne gidecek ve 14 Şubat 2024 tarihinde ise Mısır Arap Cumhuriyeti'ni ziyaret edecek.

AK Parti'nin yaptırdığı anketlerde son durum! Hangi şehirler CHP'ye geçiyor? AK Parti'nin yaptırdığı anketlerde son durum! Hangi şehirler CHP'ye geçiyor?

ERDOĞAN 12 YIL SONRA İLK KEZ MISIR'A GİDECEK


Mısır ziyaretinde ise Türkiye ile Mısır arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi ve üst düzey ikili iş birliği mekanizmalarının canlandırılması üzerinde durulacak. Ayrıca, görüşmelerde Gazze ve işgal edilmiş Filistin topraklarında yaşanan İsrail saldırıları gibi güncel bölgesel meseleler ele alınacak. Böylelikle Erdoğan, 12 yıl sonra Mısır'a gitmiş olacak.

NE OLMUŞTU?

Erdoğan son olarak başbakanlık döneminde, Kasım 2012'de, Mısır'ı ziyaret etmişti.

Ankara-Kahire arasında ilişkiler, 2013'te Mısır Cumhurbaşkanı Mursi'nin darbe ile devrilmesinin ardından kopma noktasına gelmişti.

Kasım 2022'de ise Erdoğan ile Mısır Sisi'nin Katar'daki Dünya Kupası'nda biraraya gelmesinin ardından süreç hızlandrılmış, geçen yıl karşılıklı büyükelçiler atanmıştı.

"SİSİ Mİ BİNALİ YILDIRIM MI" DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2019 yerel seçimleri öncesinde düzenlediği mitinglerde, Cumhur İttifakı'nın o dönemki adayı olan Binali Yıldırım'a destek isterken Millet İttifakı'nın adayı Ekrem İmamoğlu'nu "Sisi" benzetmesiyle hedef almıştı. Erdoğan, 23 Haziran 2019 günü Sancaktepe'de yapılan mitingdeki konuşmasında, "Rahmetli Muhammed Mursi'nin darbeyle devrilmesiyle söylenen sözleri hatırlayınız. Bilhassa muhalefete yakın sosyal medya hesaplarından paylaşılan mesajları biliyoruz. Erdoğan'ın akıbetini Mursi'nin akıbetine benzetenler Sisi zihniyetidir. Biz kefenimizi giyerek zaten bu yola çıktık. Pazar günü Sisi mi diyeceğiz, Binali Yıldırım mı diyeceğiz" demişti.

Editör: Nigar Topcu