Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 26 belediye başkan adayını bugün Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen törende duyurdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, saat 14.00'te kürsüye çıkarak konuşmasına başladı. Erdoğan konuşmasında seçimlere ilişkin partisinin vizyonunu anlattı, son dönemde artan provokatif olaylara değindi CHP'nin politikasını eleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan kürsüden böyle duyurdu: İstanbul Muradına kavuşacak! 

Murat Kurum dün adaylığının tebliğ edilmesinin ardından ilk açıklamayı yapmıştı. Kurum "İstanbul'un karmaşasını, düzensizliğini, insanlarımızın deprem riski kaygısını hep birlikte ortadan kaldıracağız" ifadelerini kullanmıştı.  İstanbul'da konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhur İttifakı ve AK Parti'nin İstanbul adayını kamuoyuna duyurdu. Erdoğan, İstanbul adaylarının Murat Kurum olduğunu açıkladı.

İşte AK Parti'nin belediye başkan adayları;

Artvin: Artvin eski Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe

Aydın: AK Parti Aydın Milletvekili Mustafa Savaş

Balıkesir:  Mevcut belediye başkanı Yücel Yılmaz

Bingöl: Mevcut belediye başkan adayı Erdal Arıkan 

Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül'e terör örgütüne yardım etmek suçundan 5 yıl hapis Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül'e terör örgütüne yardım etmek suçundan 5 yıl hapis

Bitlis: Mevcut belediye başkan adayı Nesrullah Tanğlay

Bursa: Mevcut belediye başkanı Alinur Aktaş

Çanakkale: Eski milletvekili Jülide İskenderoğlu

Çankırı: Eski milletvekili Hüseyin Filiz

Denizli: Mevcut belediye başkanı Osman Zolan

Düzce: Mevcut belediye başkanı Faruk Özlü

Edirne: Mevcut il başkanı Belgin İba 

Elazığ: Mevcut belediye başkanı Şahin Şerifoğulları 

Erzurum: Mevcut belediye başkanı Mehmet Sekmen

Eskişehir: Eskişehir Milletvekili Nebi Hatipoğlu

Giresun: Mevcut belediye başkanı Aytekin Şenlikoğlu

Isparta: Şükrü Başdeğirmen

Kastamonu: Eski belediye başkanı Tahsin Babaş

Kocaeli: Mevcut belediye başkanı Tahir Büyükakın

Muğla: Prof. Dr. Aydın Ayaydın

Ordu: Mevcut belediye başkanı Hilmi Güler

Rize: Mevcut belediye başkanı Rahmi Metin 

Samsun: Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan 

Sinop: İl genel meclis başkanı Yakup Üçüncüoğlu

Tokat: Eyüp Eroğlu

Yalova: Mevcut belediye başkanı Mustafa Tutuk

Erdoğan'ın açıklamalarından derlenenler şu şekilde;

"94 RUHUYLA DESTAN YAZDIK"
1994 yılından itibaren ülkemizde yeni bir belediyecilik felsefesini ve uygulamasını hayata geçirmiş bir kadroyuz. Biz milletimize rüşdümüzü önce yerel yönetimlerde ispat ettik. Tüm zorluklara rağmen belediyecilikte adeta bir destan yazdık. 1994 ruhu denen belediyecilik anlayışıyla Türkiye'de yepyeni bir çığır açtık. Yerel yönetimlerde bir referans haline geldik.

'GERÇEK BELEDİYECİLİK' VURGUSU
3 Kasım 2002 seçimlerinde iktidara geldik. Her anı eser ve hizmet siyasetiyle dolu dolu geçen 21 yılı aşkın süredir de iktidarımızı kesintisiz sürdürüyoruz. Mayısta yapılan cumhurbaşkanlığı seçimini kazanarak Cumhur İttifakı'yla Mecliste çoğunluğu elde ederek 5 yıl daha yetki aldık. Amacımız 31 Mart 2024 yerel seçimleri için de milletimizin huzuruna 'gerçek belediyecilik' sözümüzü yerine getirecek adaylarla çıkmaktır.

"ADAYLARI TESPİT EDERKEN BUNLARA DİKKAT ETTİK"
Muhalefet partilerindeki belediyelerin kötü yönetilmelerinin faturasını da yeri geldiğinde biz ödemek zorunda kalıyoruz. Adaylarımızı tespit ederken şehirlerinin her anında hep yanında olacak ehil isimlerden oluşmasına dikkat ettik.

"KİMSE BECERİKSİZLERE TIPIŞ TIPIŞ OY VERMEK ZORUNDA DEĞİL"
Hiç kimse hizmetsizliğe mahkum değildir. Hiçbir insanımızın beceriksizlere tıpış tıpış oy verme mecburiyetinde değildir. Kendini değil kentini düşünen, laf değil proje üreten, kendini şehrine hizmet etmeye vakfedecek belediye başkan adaylarıyla milletimizin karşısına çıkıyoruz. İnşallah 15 Ocak Pazartesi hem diğer adaylarımızı tanıtacağımız hem seçim beyannamemizi açıklayacağımız büyük bir tören yapacağız. Seçim startını vereceğimiz bu törenle birlikte adaylarımızla, teşkilatımızla gece gündüz sahada olacağız.

Editör: Aliye Tulum