Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Özgür Özel ile CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in görüşmesi saat 16.00 itibarıyla başladı. Özel, Erdoğan’ı CHP Genel Merkezi'ne gelişinde kapıda karşıladı.

31 Mart yerel seçimlerinin ardından gündeme gelen “siyasette normalleşme” süreci kapsamında, Erdoğan 18 yıl sonra CHP Genel Merkez’ine geldi. 2 Mayıs’ta CHP Lideri Özel’in AK Parti Genel Merkezi’ne yaptığı ziyaretin ardından bugün iade-i ziyarette bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, saat 16.00’da CHP Genel Merkez’e geldi.

YİNE TAN VE ELİTAŞ EŞLİK ETTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, CHP Lideri Özel kapıda karşıladı. Özel’e karşılamada CHP İstanbul Milletvekili ve eski büyükelçi Namık Tan eşlik etti. Erdoğan'ın yanında ise AK Parti Genel Başkanvekili Mustafa Elitaş hazır bulundu.Görüşmede, 2 Mayıs’ta olduğu gibi liderlere Elitaş ile Tan, not tutmak için eşlik etti.

İki lider tokalaşmalarının ardından basın mensuplarına fotoğraf verdi. Ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Özel basın mensuplarına el salladı. Erdoğan ve Özel karşılamanın ardından Özel’in 12’nci kattaki makam odasına çıktı.

CHP Genel Merkez'inde aynı zamanda yoğun güvenlik önlemleri alındı. Bu kapsamda, genel merkezin bulunduğu sokak giriş-çıkışa kapatıldı. Basın mensupları dahil kimsenin binaya girmesine ve katlara çıkmasına izin verilmiyor, asansörler çalışmıyor, merdiven kapıları kilitli.

Erdoğan’ın gelişinden 15 dakika önce, CHP Genel Merkezi’nin bahçesinde bulunan bayraklar arasına Cumhurbaşkanlığı forslu bayrak asıldı.

Hepsi Turgut Altınok döneminde yapılmış! İçişleri Bakanlığı soruşturma başlattı Hepsi Turgut Altınok döneminde yapılmış! İçişleri Bakanlığı soruşturma başlattı

TARİHİ GÖRÜŞMENİN GÜNDEMİ

Özel'in makamında yapılan görüşmede; emekli maaşı ve asgari ücrete ara zam, kayyum atamaları, Gezi tutukluları, Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesi ve tutukluluğunun devamı, Sinan Ateş cinayeti, adalet nöbeti tutan Emine Şenyaşar'ın durumu, Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarının uygulanmaması, öğretmen atamalarında mülakatın kaldırılması, belediyelerin borçları gibi konular gündeme geldi.

GÖRÜŞME 1,5 SAAT SÜRDÜ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte CHP Genel Merkezi'ne Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan, Cumhurbaşkanı Dış Politika ve Güvenlik Başdanışmanı Akif Çağatay Kılıç, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da geldi. Erdoğan ve Özel görüşmesi yaklaşık 1 saat 30 dakika sürdü. İkili arasındaki ilk görüşme de 1 saat 35 dakika sürmüştü. Görüşmenin ardından Özel, Erdoğan'ı makam aracına kadar uğurladı. Erdoğan ve Özel, CHP Genel Merkezi'nden çıktıktan sonra 2 kez tokalaştı. Erdoğan, basın mensuplarını da selamladıktan sonra makam aracına bindi. Özel, Erdoğan'ın makam aracı CHP Genel Merkezinden ayrıldıktan sonra binaya yönelerek makamına geçti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, en son 18 yıl önce Başbakanlığı döneminde, CHP Genel Merkezinin yeni binasının açılışı nedeniyle o dönemki genel başkan Deniz Baykal'a 'hayırlı olsun' ziyaretinde bulunmuştu.

CHP MYK, Erdoğan-Özel görüşmesinin ardından toplandı. CHP’nin görüşmenin içeriğine ilişkin gazetecilere bilgilendirme yapacağı öğrenildi.

Editör: Gülşah Yıldız