Asrın felaketinin yıl dönümünde Türkiye'nin dört bir yanında anma programları düzenleniyor. Hatay'daki törenlere ise protestolar damga vurdu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş tepkilerin odağında yer aldı. Alandaki vatandaşlar iki ismi de protesto ederken Lütfü Savaş'la ilgili CHP'den dikkat çeken bir açıklama geldi.

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, katıldığı bir canlı yayında 'CHP'nin yetkili kurulları Lütfü Savaş'ı neden aday gösterdi?' sorusuna yanıt verdi. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş'ın anketlerde önde çıktığı için aday gösterildiğini söyleyen Ağbaba, yaşanan protestolarla ilgili "Anketlerde önde çıkmıştı ama parti bir karar verecektir" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan imzaladı: İliç faciası ardından 5 kritik görevden alma! Cumhurbaşkanı Erdoğan imzaladı: İliç faciası ardından 5 kritik görevden alma!

Veli Ağbaba şu ifadeleri kullandı:

"Genel Başkanımız en başından beri 'Ankete bakacağım, vatandaş ne diyor ona bakacağım' dedi. Anketlerin tamamında Lütfü Savaş önde çıktı. Genel Başkanımız Savaş'ı aday göstermeseydi 'Kurultay nedeniyle hesaplaşıyor' denilecekti. Bundan da biraz uzak duruldu. Kamuoyu tarafından tartışılıyor, parti de bir karar verecektir bununla ilgili. Genel merkezimiz yetkisinde olan bir şey. Bizim açımızdan da değerlendirilmesi gereken nokta. Bütün suçu Savaş'a yıkmanın anlamı yok ama herkesin de buradan payını çıkarması lazım."

Editör: Aliye Tulum