Özgür Özel'den ittifak hatırlatması: Ben elimden geleni yaptım Özgür Özel'den ittifak hatırlatması: Ben elimden geleni yaptım

CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında gelir dağılımındaki eşitsizlik konusuna değindi. Başarır, Türkiye İstatistik Kurumu'nun geçen hafta yaptığı açıklamaya atıfta bulunarak, gelir dağılımındaki eşitsizliğin tarihi bir rekor kırdığını ve en yüksek seviyeye ulaştığını belirtti.

Başarır, açıklamasında, "TÜİK'e göre, en zengin yüzde 20 kesim ülke gelirlerinin neredeyse yarısını, yüzde 49,8'ini alırken, en yoksul yüzde 20 kesimin aldığı pay ise sadece yüzde 5,9. Bu utanç verici bir tablodur. Ne yazık ki, zengin daha da zenginleşirken, fakirlerin ve yoksulların daha da yoksullaştığını, bu makasın ve uçurumun her geçen gün daha da açıldığını görüyoruz. Peki, bunun sebebi nedir? Vergiler ve sigorta primleri yoksullardan kat kat fazla alınırken, bu ülkede bazılarının özel ayrıcalıklar sağlandığını, vergi ve sigorta primi ödemekten muaf tutulduğunu görüyoruz. Vergi adaletsizliği son yıllarda en yüksek seviyeye ulaştı. İşte zengin daha da zenginleşirken, fakirler daha da fakirleşiyor" şeklinde konuştu.

Böyle Giderse Bir Merkez Bankası Başkanı Daha Göreceğiz

CHP'li Ali Mahir Başarır, Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan'ın bugünkü açıklamalarını da değerlendirdi. Başarır, "Merkez Bankası Başkanı Karahan, enflasyon tahminlerini açıkladı. Tahmininin yüzde 36 olarak artacağını söyledi. Ancak bu tahminin gerçekleşmeyeceğini kendisi de biliyor, biz de biliyoruz, 85 milyon da biliyor. Cumhuriyet tarihinden bu zamana kadar kaç tane Merkez Bankası Başkanı değişti? Son 5-6 yılda kaç tane değişti? Beyefendiye Merkez Bankası Başkanı dayanmıyor. Çünkü ekonomiye, verilere, TÜİK'e, enflasyona, faize kendisi karar veriyor. Ve maalesef Merkez Bankası başkanları yaptıkları tahminlerle kamuoyunda gülünç duruma düşüyorlar. Bu tahminleri yapan başkana sormak isterim; daha yakın bir zamanda asgari ücreti 17 bin 2 lira olarak belirlediniz. Ama o günden bugüne kadar asgari ücret 15 bin 934 liraya geriledi. 10 bin lira, en düşük emekli maaşı olarak belirlendi. 1 ay olmadı, görüyoruz ki 9 bin 372 liraya düştü. Yani Türkiye'de ekonomiyi idare edemeyen bir iktidar var ve böyle giderse kısa bir süre sonra bir Merkez Bankası Başkanı daha göreceğiz" dedi.

Editör: Şevval Başçakır