CHP,düzenleme kararı aldığı "tematik" mitinglere bugün İstanbul Saraçhane meydanında başladı.İlk etkinlikte eğitimciler bir araya geldi. Saraçhane Meydanı'nda düzenlenen 'Büyük Eğitim Mitingi'nde eğitimdeki sorunlar dile getirildi. Eğitimin ardından emekliler mitingi yapılacak. CHP 26 Mayıs'ta emeklileri Tandoğan Meydanı'na çağırdı.

Mitingde, daha önce mülakatı kaldıracağının sözünü veren Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'a seslenen Özel, "Madem atamayacaktın, bu 1 milyon günahsızı niye okuttun? Üç yıl tasarruf tedbirleri yapacağız, emekli kadar atayacağız' diyorlar. Yani hiç öğretmen almazsak 65 yıl sürecek öğretmenlerin ataması. İtibardan tasarruf olur ancak eğitimden tasarruf olmaz. Diğer yaramız mülakattır. Yüzde 50 mülakat, yüzde 50 KPSS diyorlar. Hani mülakat kaldırılacaktı?" diye konuştu.

CHP lideri ile CHP Genel Başkan Yardımcısı Suat Özçağdaş'ın da yer aldığı mitinge katılanlar 'mülakata son', 'eğitimde sömürüye-şiddete son' dövizleri açtı. Öğretmenler, atama taleplerini döviz ve pankartlarına da yansıttı.

Kürsüye çıkan Eğitim-İş Genel Başkanı Kadem Özbay, iktidarın eğitim politikalarına tepki gösterdi. Özbay,"Çocuklara yemek vermediniz, sermayeye para aktardınız" diyerek, mevcut iktidarın verdiği sözleri tutmadığına vurguladı.

Devamla söz alan Eğitim-Sen Genel Başkanı Kemal Irmak da eğitim politikalarına tepki göstererek liyakat vurgusu yaptı. Irmak, "Biz liyakat dedikçe onlar biat ve mülakat dediler" ifadelerini kullandı. Irmak, "Aydınlık yarınları birlikte kuracağız, karanlığa izin vermeyeceğiz" dedi.

Devlet Bahçeli'den Alparslan Türkeş'in kabrine bayram ziyareti Devlet Bahçeli'den Alparslan Türkeş'in kabrine bayram ziyareti

"BUNDAN SONRA SOKAKLAR, MEYDANLAR BİZİMDİR"

Sendika başkanlarının ardından kürsüye CHP lideri Özgür Özel çıktı. 

Özel'in açıklamalarından satır başları şöyle:

"Verilen sözleri tutmadılar. Bundan sonra sokaklar bizimdir, meydanlar bizimdir. Buradan Erdoğan'a sesleniyorum; Madem atamayacaktın 1 milyona neden diploma verdin? 'Üç yıl tasarruf tedbirleri yapacağız, emekli kadar atayacağız' diyorlar. Yani hiç öğretmen almazsak 65 yıl sürecek öğretmenlerin ataması. İtibardan tasarruf olur ancak eğitimden tasarruf olmaz.

Diğer yaramız mülakattır. Yüzde 50 mülakat, yüzde 50 KPSS diyorlar. Hani mülakat kaldırılacaktı?

''ATATÜRK'ÜN OLMADIĞI MÜFREDATI TANIMIYORUZ''

(Yeni eğitim müfredatı) Cumhuriyet'le derdi olan bir Bakan, Cumhuriyet'le derdi olan bir müfredat dayatmaktadır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarıyla sorunu olan bu müfredat yok hükmündedir. Seçim sloganı müfredat adı olamaz. Bu kafaya sonuna kadar direneceğiz.

Müfredat yapmak anayasa yapmak gibidir. Çağır bakalım sendikaları. Önce sesleri duy ondan sonra meydanlara çıkıp anayasa yapmaya başla."

"BİR MİLYON GÜNAHSIZI NİYE OKUTTUN?"

 CHP Genel Başkanı Özgür Özel, PKK'nın şehit ettiği öğretmenleri andı. 

- Bu meydan tarihi bir meydan... Mülakat mağdurları ve laik eğitim isteyenlerle buradayız. 

- Sözlerini tutmadılar, sokaklar bizimdir, meydanlar bizimdir...

- Ecevit'i eleştiren Erdoğan'a sesleniyorum. Madem atamayacaktın bu bir milyon günahsızı niye okuttun? Niye diploma verdin? Onlara niye sırtını dönüyorsun.

- Nasıl öğretmeni öğrencisinden mahrum bırakırsınız. Bugün 114 bin öğretmeni atadığınızda bir tane öğretmen fazlası olmuyor kamuda. 

"BU HESAPLA ATANMALARI 65 YILI BULUYOR"

(Kamudaki tasarruf tedbirleri) 23 bin emekli var, 20 bin atıyorlar. 'Üç yıl tasarruf yapacağız, emekli kadar atayacağız.' Bu hesapla öğretmenlerin göreve gelmesi için 65 yıla ihtiyaç var. Hiç öğretmen almasak 65 yıl sürecek bütün öğretmenlerin atanması. İtibardan tasarruf olur, eğitimden tasarruf olmaz. 

(Mülakat) 22 yıl sonra AKP; KPSS yarı, yarısı da mülakat diyor. Kul hakkı yiyeceğim, yandaşları atayacağım diyor, yazıklar olsun size... Vicdan sahibi herkese sesleniyorum, bu kadar öğrenci öğretmensizken, nasıl olur da öğretmen atarken particilik yaparsın. 

Deprem bölgesindeki öğretmenlere ayrı bir kontenjan ve atama bekliyoruz.

Ben diyorum mülakat haksızlıktır, kul hakkına girmektir. Biz düzgün yapacağız diyorlar. Ombudsman bile mülakatlarda haksızlık var diyor. Siz kimseyi bu bakana inandıramazsınız.

(Müfredat) Türkiye Yüzyılı demek, AKP'nin seçim sloganı demek. Milli Eğitim herkesi kapsar. Cumhuriyet'le derdi olan bir bakan Cumhuriyet'le sorunu olan bir müfredat dayatmaktadır. 

Editör: Gülşah Yıldız