1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kapsamında CHP İstanbul İl Başkanlığı, DİSK, KESK, TMMOB ve diğer siyasi partiler ile sendikaların üyeleri Saraçhane'de bir araya geldi. CHP Genel Başkanı Özgür Özel ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, burada Taksim yasağına tepki göstererek konuşmalar yaptı. Özel, Taksim'in bir gün özgürleşeceğini vurguladı ve Taksim'e özgürlük taleplerini destekledi. Ancak, Özel ve İmamoğlu'nun konuşmalarının ardından alandan ayrılması, bazı tartışmalara neden oldu.

Taksim Meydanı’na yürümek isteyen göstericiler polis müdahalesi ile karşılaştı. Ancak göstericiler polis barikatlarına saldırarak alana girmekte ısrar etti.

Yaşanan arbede tepkilere yol açarken Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı Cemal Enginyurt, sosyal medya hesabından alanda Türk bayrağı olmamasına dikkat çekerek "Muhtemelen Özgür bey bunu gördü." yorumunda bulundu.

Kritik teklif Meclis'te kabul edildi: Ceza yağacak! Kritik teklif Meclis'te kabul edildi: Ceza yağacak!

Alanda yaşananlara tepki gösteren Enginyurt, sosyal medya platfornu Twitter'dan şu açıklamaları kaydetti:

"Polise saldırmak ne demek? İşçi ve emekçi bayramı böyle mi kutlanır? Kendini bilmez radikallerin derdi bayram değil, iktidarın ekmeğine yağ sürmektir. İşçi bayramını, polise saldırıya dönüştürenler art niyetlidir. Bu saldırı, Erdoğan'a ben haklıydım dedirtir. YAŞASIN 1 MAYIS.

Kendisini Yurtsever, Halkçı, demokrat, sosyal demokrat, Atatürk ve Cumhuriyet sevdalısı olarak ifade eden hiç kimse bu görüntüleri savunamaz. Meydanda tek bir Türk bayrağı ve ATATÜRK resmi yok. Öyleyse polise taş atanları iyi gözlemlemek gerekir. Muhtemelen Özgür bey bunu gördü."

Editör: Nigar Topcu