Emeklilerin merakla beklediği 6 aylık enflasyon farkının belli olmasının ardından, maaşlara yüzde 24,73 zam yapılacağı kesinleşti. Emekliler ise maaşlarına yapılacak olan zamdan kök maaştan dolayı yansımayacağını ifade ediyor.

Kök maaşı 8 bin TL olan bir emeklinin yüzde 24,73 zamda maaşı 9 bin 978 TL’ye gelecek. Bu kapsamda 10 bin TL en düşük emekli maaşının altında kalacak.Emekliler kök maaş sorununa bir çözüm bulunmasını istiyor.

Emekli maaşları Ocak ayında yapılan son düzenleme ile yüzde 49,25 memur zam oranına eşitlenmesine rağmen, yapılan eşitleme 10 bin TL'yi yükseltmemişti. Emeklinin ham maaşı olarak adlandırılan kök maaş hesaplamasında aylık bağlama oranı katsayısının düşürülmesi ile maaşlar arasında farklar oluşmasına ve 10 bin TL’ni altında kök maaşlarının oluşmasının ana sebebi oluyor.


İktidara yakın gazeteci Cem Küçük, katıldığı canlı yayında "En azından en düşük maaş alan emekli için acilen bir el atılması gerekir" diyerek, edindiği kulis bilgisi verdi. 


CEM KÜÇÜK DUYURDU

Cem Küçük, katıldığı canlı yayında emekli maaşlarına ilişkin edindiği kulis bilgisini paylaşarak, o tarihte bir zam daha geleceğini açıkladı.

Soruna uzman kişilerden de değerlendirmeler geliyor. Soruna ilişkin bir değerlendirme de Cem Küçük'ten geldi. Küçük, kök maaş sorununa ilişkin en düşük emekli maaşıyla ilgili tarih vererek bir zammın daha geleceğini duyurdu.

Sahipsiz hayvanlara yönelik kanun teklifinin 4 maddesi daha kabul edildi! İşte kabul edilen maddeler.. Sahipsiz hayvanlara yönelik kanun teklifinin 4 maddesi daha kabul edildi! İşte kabul edilen maddeler..

Küçük, “En azından en düşük maaş alan emekli için acilen bir el atılması gerekir. 2025 Ocak ayında bir düzeltme yapacaklar. Ancak şu anda en karanlık andayız” diye konuştu.

Editör: Gülşah Yıldız