Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2 Ocak 2021'de Prof. Dr. Melih Bulu'nun Boğaziçi Üniversitesi rektörü olarak atanmasını protesto eden gösteriler, Bulu'nun görevden alınmasının ardından da sürüyor. 33 aydır süren bu direniş, 1000. gününde de devam ediyor.

Çanakkale'de 4,7 şiddetinde deprem: Ali Yerlikaya açıklama yaptı Çanakkale'de 4,7 şiddetinde deprem: Ali Yerlikaya açıklama yaptı

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri, rektörlük binasına sırtlarını dönerek, "Bin kez tekrarladık: Kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz." dediler.

Kampüse alınmayan akademisyenler ve mezun kartı iptal edilen mezunlar ise okul kapısına gelerek direnişe destekte bulundu.

Nöbetlerinin ardından açıklama yapan akademisyenler, "Bu olumsuz uygulamalarla anayasamızın 130. maddesi tarafından koruma altına alınmış akademik özerklik ilkesi sürekli olarak ihlal ediliyor. Bizler, 1000 gündür akademik ve idari yükümlülüklerimizin gerektirdiği gibi, derslerimiz, araştırmalarımız ve etkinliklerimizi sürdürüyor; bilgi üretmeye, bilgiyi öğrencilerimiz ve kamu ile paylaşmaya umut ve kararlılıkla devam ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Editör: Batuhan Yavuz