Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde "Memurlarımıza zamlar gelirken; emeklilerimize hiçbir şeyin gelmemesi olacak bir şey değil. Onları da inşallah memnun edecek adımları atacağız." ifadelerini kullanmıştı.

AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, dün katıldığı canlı yayında A Haber televizyonunda gündeme dair soruları yanıtladı.

Binali Yıldırım, emekli maaşlarına ara zam için tarih verdi. Yıldırım, ara zam için Ekim ayını işaret etti.

"EN DÜŞÜK MAAŞ İYİLEŞTİRİLECEK"

Binali Yıldırım, "Meclis açılır açılmaz emekli maaşı çalışması yapılacak." dedi. Meclis'in tatili 1 Ekim'de bitecek. "Emekli maaşlarını 2 bin 500'den 7 bin 500'e kadar çıkarmış olsak da yüksek enflasyon karşısında yetersiz kaldı." diyen Yıldırım, şöyle konuştu:

"En düşük memur maaşı 2 katına çıktı, asgari ücret 11 bin 400 TL oldu. Burada en düşük emekli maaşı alan vatandaşlarımız zayıf kaldı. Cumhurbaşkanı'mız Erdoğan da ipuçlarını verdi. Benim edindiğim bilgilere göre de Meclis açılır açılmaz özellikle emekliler için 7 bin 500 TL alanlar başta olmak üzere bütün emeklilerle ilgili ciddi bir iyileştirme yapılacak."

AA-20230815-31924212-31924199-AK_PARTI_GENEL_BASKANVEKILI_YILDIRIM_ANTALYADA_PARTILILERLE_BULUSTU

"COVİD SALGINI BÜTÜN AYARLARI BOZDU"

Enflasyonunun sebebini pandemiye bağlayan Yıldırım, "Covid salgını bütün ayarları bozdu. Enflasyonu bilmeyen ülkeler enflasyon ile yüzleştiler. Bizde de enflasyon hızla artmaya başladı. Çünkü dünyanın ihtiyacı olan miktarda üretim yapılamadı. İhtiyaçlarda bir azalma yok ama üretimde ciddi bir azalma yaşandı. Bir şeyin miktarı az olunca fiyatı arttı. Fiyat artışları enflasyonu enflasyon da fiyat artışlarını körükleyerek geldi." dedi.

Sözlerini sürdüren Yıldırım, "Bunun üzerine terörle mücadele ve Rusya-Ukrayna savaşı sorunları var. Bu iki ülkeden 45 milyar dolarlık bizim alışverişimiz var. İşte tüm bunlar işleri kötü hâle getirdi. Krizleri yönetebilirsiniz ama belirsizliği yönetemezsiniz. Aslında işin özeti budur." diye konuştu.

AA-20230815-31924212-31924201-AK_PARTI_GENEL_BASKANVEKILI_YILDIRIM_ANTALYADA_PARTILILERLE_BULUSTU

"DEPREMDE 110 MİLYAR DOLAR BİR MALİYET ORTAYA ÇIKTI"

6 Şubat depreminin de enflasyona etkisinin olduğunu söyleyen, "Bunun arkasına 6 Şubat depremini koyunca tablo daha da ağırlaştı. 110 milyar dolar bir maliyet ortaya çıktı. Bu ölçekte bir depremle başka bir ülke yüzleşti altında kalırdı. Biz millet ve devlet olarak burada yine farkımızı ortaya koyduk." ifadelerini kullandı.

"HEDEFİMİZ ENFLASYONU TEK HANEYE DÜŞÜRMEK"

İktidar olarak hedeflerinden bahseden Yıldırım, "Hedefimiz enflasyonun tekrar kontrol edilebilir tek haneli oranlara düşürmektir. Ekonomi yönetimi, bunun için çalışıyor ve işinin ehli insanlar. Orta Vadeli Plan var ve şekillendirdiler. Çalışma bitti ve eylülde açıklanacak. Enflasyon ortada vadede kontrol altına alınacak ve tek haneye inecek." şeklinde konuştu.

Editör: Batuhan Yavuz