Akaryakıta gelen zamlar dur durak bilmiyor. Dün gece itibariyle benzine gelen zammın ardından fiyat artışları uzmanlar tarafından da masaya yatırıldı.

Akaryakıt zamları brent petrol ve dolar kuruna göre belirlenirken son günlerde Türkiye'deki fiyat artışlarının gerçekten de "dünya piyasaları"na bağlı olup olmadığı tartışılıyor. 

Konuya dair bir yorum da gazeteci Nevşin Mengü'den geldi. Sosyal medya hesabından paylaştığı değerlendirmesinde düne göre bu sabah brent petrol fiyatlarının düşüşte olmasına dikkat çeken Mengü, 'Çin'in ithalat verilerinin kötü gelmesinin petrol fiyatını aşağı çektiğini' ifade etti.

Mengü sosyal medya platformu Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

"Benzine yine zam geldi, litre fiyatı neredeyse 38 lira. İktidar Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomik durumu 'dünya piyasaları' ile açıklıyor. Onun için not düşmekte fayda var. Dünü 84,89 dolar seviyesinde tamamlayan Brent petrolün varil fiyatı, bugün saat 09.19 itibarıyla kapanışa göre yüzde 0,35 azalarak 84,59 dolar oldu.

Çin'in ithalat verilerinin kötü gelmesi petrol fiyatını aşağı çekti. Piyasada Çin geçen seneki kadar hammadde ithal etmiyor, üretim azalacak beklentisi var."

Editör: Nigar Topcu