Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) yılın ikinci çeyreğine ilişkin büyüme rakamlarını açıkladı.

Verilere göre; ilk çeyrekte yüzde 4 büyüyen Türkiye ekonomisi, ikinci çeyrekte de yüzde 3,8 büyüme gösterdi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, büyüme rakamlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Bakan Şimşek, "TÜİK tarafından bugün açıklanan GSYH verilerine göre; Türkiye ekonomisi 2023 yılının ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre reel yüzde 3,8 büyürken, mevsimsel düzeltilmiş GSYH büyümesi bir önceki çeyreğe göre yüzde 3,5 olmuştur." dedi.

"EKONOMİMİZ GÜÇLÜ BÜYÜME PERFORMANSINA DEVAM ETMİŞTİR"

Ekonominin güçlü büyüme performansına devam ettiğini söyleyen Şimşek, "Sıkı küresel finansal koşullar ve geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,8 daralan küresel ticarette rağmen deprem felaketinin ekonomik etkilerini telafi etmeye çalıştığımız yılın ikinci çeyreğinde ekonomimiz güçlü büyüme performansına devam etmiştir." diye konuştu.

"HEDEFİMİZ BÜYÜMENİN YANI SIRA..."

Bakan Şimşek, şöyle devam etti: "Küresel aktivitedeki zayıflamayla reel ihracatta düşüş devam ederken; güçlü iç talebe bağlı olarak ithalat artışını sürdürmüştür. Böylece net dış talep büyümeyi sınırlandırmıştır. Öte yandan ekonominin üretken kapasitesinin artırılması açısından önem arz eden yatırım harcamaları yüzde 5,1 artmıştır. Hedefimiz büyümenin güçlü olmasının yanı sıra, aynı zamanda dengeli, sürdürülebilir ve kapsayıcı olmasıdır."

"OLUMLU ETKİLERİNİ GÖRMEYE BAŞLADIK"

Uygulanan politikaların makro ve finansal istikrar üzerindeki olumlu etkilerini görmeyi başardıklarını söyleyen Bakan Şimşek, "Bu etkilerin kalıcı olması ve istikrarın sağlanması için gereken adımları atmaya devam edeceğiz. Dengeli ve sürdürülebilir büyüme ile sağlanacak refah artışının toplumun tüm kesimleri tarafından adil paylaşılması önceliğimizdir."

Editör: Batuhan Yavuz