Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım ile Prof. Dr. Ateş Kara'nın bu dönemde gözlemlenen üst solunum yolu şikayetlerine yönelik analizlerini ve alınması gereken önlemleri aktardığını vurguladı. Bakan Koca, bu bilgilerle birlikte Prof. Dr. Kara'nın değerlendirmelerini içeren videoyu paylaştı.

Prof. Dr. Ateş Kara, son aylarda artan üst solunum yolu enfeksiyonlarına dikkat çekerek, birçok kişinin hasta olduğunu ve hastane başvurularının arttığını ifade etti. Özellikle çocuklarda bu tür hastalıkların daha sık görüldüğünü belirten Kara, bu duruma karşı alınması gereken tedbirleri detaylı bir şekilde açıkladı.

Kara şu ifadeleri kullandı:

“Bu son aylarda çevremizde çok sayıda hasta, hastane başvurularında da artış olduğunu, çocuklarda hastalıkların nispeten fazla görüldüğünü biliyoruz. Söz konusu tabloda üç ana faktör etkilidir. Bu faktörlerden biri, solunum yollarını saran bir virüs olan RSV virüsüdür. Diğeri, İnfluenza yani griptir. Bir diğeri ise koronavirüstür. Koronavirüs, daha çok üst solunum yolu enfeksiyonu bulgularıyla seyretse de, risk gruplarında yol açabileceği tablolar sebebiyle hafife alınmamalı.

Hirudoid Krem Ne İşe Yarar, Hirudoid Krem Yan Etkileri Hirudoid Krem Ne İşe Yarar, Hirudoid Krem Yan Etkileri

Enfeksiyon hastalıklarına karşı ellerimizi sık yıkamalıyız. Özellikle kalabalık ortamlarda, dış mekânlarda mikroorganizmalarla temas söz konusu olabileceği için, elimizle ağız, burun ve gözlerimize dokunmaktan kaçınmalıyız. Bu dönemde, boğaz ağrısı, hafif burun akıntısı, hafif hapşırık veya öksürük gibi şikâyetleri olanların maske takarak muhtemel bir enfeksiyonu başkalarına bulaştırma sorumluluğunu almaması gerekir. Grip aşısı ise bir başka silahımız olabilir.”

Editör: Amine Ebrar