2019 yılında tüm dünyayı büyük bir pandemiye sürükleyen Koronavirüs hastalığı yeni bir varyantla yeniden karşımıza çıktı. Eris diye adlandırılan yeni varyant tüm dünya genelinde hızla yayılırken korkuya yol açıyor. Eris varyantının yeni bir küresel pandemiye yol açabileceği iddia ediliyor. Peki Eris varyantı Türkiye'de görüldü mü? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıkladı...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de bu ve benzeri varyantların görülmediğini söylerken şu ifadeleri kullandı:

BU VARYANTLAR SİZİ ENDİŞELENDİRMESİN
"Bu görülen varyantlar sakın bizi endişelendirmesin ve kapandığımız dönemlere geçme gibi bir durum söz konusu değil. Hala Covid görülüyor. Bu dönemde giderek mutasyonlarla, etkinliği daha da azalan bir varyant dönemi görüyoruz."

KIZAMIK VAKALARI
 "Kızamıkla ilgili göçle vakaların arttığını biliyoruz. Korunmanın en etkili yolu aşı. Aşı ile ilgili bilim kurulunun güncellediği şekilde çocuklarımıza aşıların ihmal edilmemesi önemli." 

Kızamık vakaları 2-3 ay öncesine göre giderek azaldığını dile getiren Bakan Koca, "Ağırlıklı görülen il yüzde 80 ile İstanbul, sonra Ankara, Gaziantep, Kocaeli ve Diyarbakır." dedi.

SAĞLIKTA ŞİDDET
 "Güvenlik tedbirleri konusunda İçişleri Bakanlığı ile çalışıyoruz. Güvenlik görevlisi sayısının artmasını amaçlıyoruz. Potansiyel şiddet durumu söz konusu ise, şiddet eyleminde bulunan kişi ise bunu sistemden gösteriyor olacağız." 

ÇANAKKALE YANGINLARI
Bakan Koca, Çanakkale merkeze bağlı Damyeri mevkiinde dün öğle saatlerinde başlayıp hızla yayılan yangından şu ana kadar 95 kişinin etkilendiğini, durumu ciddi olan kimsenin bulunmadığını açıkladı.

Mehmet Akif Ersoy Hastanesi'ndeki 21 hastanın Erzin ve Lapseki'deki devlet hastanelerine nakledildiği bilgisini veren Koca, şu an 75 ambulans ve 4 UMKE ekibinin bölgede hazır beklediğini söyledi.

Editör: Amine Ebrar