Basın mensupları ile bir araya gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, merak edilen soruları cevapladı. CNN TÜRK Ankara Temsilcisi Dicle Canova, Bakan Bayraktar'ın yanıtlarını şu ifadelerle aktardı.

Yeni Bir Zam Öngörmüyoruz

Canova canlı yayında şu bilgileri aktardı:

"Zam var mı? Biz de onu sorduk Sayın Bakana. Bu yıl için bir fiyat artışı öngörmüyoruz dedi. Genel olarak dünyadaki fiyatlara baktığımızda 2022'lerde yaşadığımız anormal fiyatlar olmayacağını düşünüyoruz dedi. Bu öngörüyle hareket ettiklerinin altını çizdi. Biraz daha makul, piyasayı sarsmayacak gaz fiyatları bekliyoruz 2024 yılı için dedi. Petrol piyasası açısındansa bu mertebelerde gideceğini düşünüyoruz dedi ama dövizde bir oynama olursa diye de ekledi: O zaman petrol ve akaryakıt fiyatlarına düzenleme ihtiyacı olabilir. Fakat doğal ve elektrik için bir artış öngörülmüyor. Doğal gaz ve elektrikte yüzde 50'sini devlet sübvanse ediyor.

Bakan yenilenebilir enerji kaynaklarına ağırlık verileceğinin altını çizdi. Bu yönde de yatırımları artıracaklar. Şu anda Türkiye'de üretilen elektriğin yüzde 16.2'si yenilenebilir enerjiden geliyor dedi.

Yeni Bir Yenilenebilir Kapasiteyi İlan Edecekler

7 Ocak'ta bir rekor kırıldığını açıkladı. Tüketilen elektriğin yüzde 28'i rüzgardan karşılanmış. Güneş ve rüzgar da bu yıl için 7 bin 500 megavatlık yeni bir yenilenebilir kapasiteyi ilan edeceklerini açıkladı. Sanayicilerimiz kullanabilecekler dedi. Ama onlardan da beklentimiz bir an önce bu yatırımların gerçekleşmesi, yeni kurulu güçlerin devreye girmesi diye konuştu. Yatırım miktarı ise 5 milyar dolar olacak. Bu alanda yabancı yatırımcıların da ilgisinin yüksek olduğunu söyledi. En son BAE ile olan anlaşmaya değindi.

Ramazan menüsü fiyatları ikiye katlandı Ramazan menüsü fiyatları ikiye katlandı

Muhalefetin bu anlaşmayı kapitülasyonlara benzetmesi gündeme geldi. Bakan buna tepki gösterdi. Bunlar doğru değil dedi. Karşılıklı menfaatlerimiz ne gerektiriyorsa onu yapacağız dedi. Geçen hafta BAE yatırım bakanının Ankara'da olduğu bilgisini verdi."

Bir başka konu Nükleer santral yatırımlarıydı. Akkuyu'da hedef ilk reaktörün devreye girmesi. 1200 megavatlık bir reaktör olacak bu. 

Sinop ve Trakya'da da nükleer santral için süreçler devam ediyor. 

12 reaktörlük bir enerji enerji programı hedefi var. Küçük modüler reaktörler için kanun çıkarılacak. 
 

Editör: Şevval Başçakır