19 Şubat'ta gözaltına alınan avukat Feyza Altun,Beykoz 5. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya katıldı. 

Duruşmada savunma yapan Altun, "14 yıldır avukat olarak görev yapıyorum. Şeriat Türkiye'de korunan bir değer değildir. Olay tarihinde ben Farsça bir şiiri sosyal paylaşım sitesinde kendi adıma kayıtlı kullanıcı hesabımdan paylaşmıştım. Bu paylaşımdan sonra tanımadığım birisi paylaşımda bulundu. Bunun üzerine ben iddianameye konu tweeti attım. Bu tweetin yanlış anlaşılabileceğini fark edince 5-10 dakika sonra bu tweeti sildim. 2 gün sonra bu tweet bot hesaplarla gündem haline getirildi. Ben kimseyi galeyana getirmedim. Suç isleyenler aslında bu tweeti yayanlar ve gündeme getirenlerdir. Türkiye laik bir devlettir. Benim din ve vicdan özgürlüğüyle bir problemim yoktur" şeklinde konuştu.

“ŞERİAT YÖNETİMİNİ KABUL EDEMEM”

Süleyman Soylu’dan ‘sokak hayvanları’ isyanı! Süleyman Soylu’dan ‘sokak hayvanları’ isyanı!

Altun, savunmasının devamında, Türkiye'de şeriat yönetiminin olmasını kabul edemeyeceğini ifade etti.

Türkiye’nin laik bir ülke olduğunu belirten Altun, şeriatı kafa kesen, kadınları recmeden bir yönetim olarak tanımladı.

Yaptığı paylaşımdan sonra 'şeriat geldikten sonra bu karıyı ben istiyorum' şeklinde yapılan paylaşımlarla mücadele ettiğini belirten Altun, ülkeden kovsalar da gitmeye niyeti olmadığını açıkladı.

Hakkında verilen adli kontrolün kaldırılmasını talep eden Altun, söz sözler olarak da dava konusu paylaşımı yaptığı için pişman olmadığını dile getirdi.

İNDİRİMSİZ 9 AY HAPİS

Cumhuriyet Savcısı mütalaasında Feyza Altun’un 3 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasını talep etti. Kararını açıklayan mahkeme Feyza Altun’un "Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme" suçundan 9 ay hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar verdi. Mahkeme heyeti ayrıca Feyza Altun’un suç nedeniyle pişmanlık duymamasından dolayı indirim uygulamadı.

"TÜRKİYE LAİKTİR LAİK KALACAK"

Kararı sosyal medya hesabından duyuran Altun, "Laik Türkiye Cumhuriyeti olmasa savcı makamında oturamayacak bir kadın savcı üst hadden cezalandırılmamı istedi.” İfadelerini kullandı.

Paylaşımında pişman olmadığı için HAGB verilmediğini ve 9 ay hapis cezasına çarptırıldığını belirten Altun, “Türkiye laiktir laik kalacak" ifadelerini kullandı.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Avukat Feyza Altun'un, sosyal medya hesabından konuyla ilgili paylaşımının ardından Beykoz Cumhuriyet Başsavcılığı 'Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme' suçundan soruşturma başlatmıştı. Soruşturma kapsamında Feyza Altun'un Beykoz'daki evinde arama yapıldı. Aramanın tamamlanmasının ardından 19 Şubat'ta Altun gözaltına alınarak Emniyet Müdürlüğüne götürüldü. 20 Şubat'ta adliyeye sevk edilen Feyza Altun adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.
.

Editör: Gülşah Yıldız