Başkentte kırmızı et fiyatlarının yükselmesi nedeniyle ucuz et bulma çabası içinde olan vatandaşlar, sabahın erken saatlerinden itibaren Ulus'ta bulunan Et ve Süt Kurumu önünde sokaklarda uzun kuyruklar oluşturuyor.

Market ve kasaplarda kıyma fiyatlarının 450-500 TL, kuşbaşı fiyatlarının ise 500-550 TL'ye yükselmesi, dar gelirli vatandaşları bir kilo et alabilmek için saatlerce kuyrukta beklemeye itiyor. Et ve Süt Kurumu'nda ise kıyma 229 TL'den, kuşbaşı ise 259 TL'den satılıyor.

3 Oyumu Verdim Helal Etmiyorum

Ucuz et almak için sabah 6 buçukta yola çıkan 73 yaşındaki Mehmet Şener, "50-100 TL indirimli alabilmek için geceden sıraya gelenleri görüyorum. 'Memleket çağ atladı' diyorlar. Böyle çağ atlanır mı be. Memleket ilerledi… Ne ilerlemesi geri gidiyor. Üç dönem oyumu verdim, helal etmiyorum onlara. Ramazan için ikişer kilo kıyma için burada sıraya girmişiz" şeklinde konuştu.

Sofradan Doymadan Kalkıyorum

Halis Yazıcı adlı vatandaş, "Eskiden kuyruk olurdu da ama şimdi millet sokağa çıkmasın diye buraya topluyorlar. Eti ucuza veriyor ki halk sokağa çıkmasın diye. Aldığım para 12 bin lira, 4 kişiyi geçindiriyorum. Ben sabah kalkarken sofradan doymadan kalkıyorum önce çocuklar yesin diye. Keyfinden gelen kimse yok. Kasapta kıymanın kilosu 500-600 lira. Çocuklar kıymayı ayda bir defa görmüyor" dedi.

İsmail Saymaz soğan fiyatına tepki gösterdi: Bakan danışmanından 'kazık yeme marketten al' yanıtı geldi İsmail Saymaz soğan fiyatına tepki gösterdi: Bakan danışmanından 'kazık yeme marketten al' yanıtı geldi

Önümüz Ramazan Mecburuz

Uzun kuyruk nedeniyle daha önce et almadan eve geri döndüğünü söyleyen 72 yaşındaki Fatma Yüzel de "Bugün yine kuyruğun sonundayım. Alamazsam yine döneceğim. Namazı kıldık çıktık. Ne yapayım önümüzde Ramazan mecbur alacağız. Eşimden kalan emekli maaşım var, 9 bin lira. Evim de kira" dedi.

Oğlumdan Habersiz Çıktım Geldim

İsmini vermek istemeyen bir emekli ise "Ben 5 bin 500 TL eşimden ölüm aylığı alıyorum. Yoksa buraya gelir miydim? Oğlumdan habersiz çıktım geldim, sırf et için. Geç geldiğimizde de kalmıyor" derken bir başka vatandaş ise "Kendileri paşa gibi yiyip içip yatıyorlar. Ondan sonra emekliye 10 binden fazla vermem diyorlar. Çetelere veriyorlar halka gelince hepsi de fakir" şeklinde konuştu.

35 Sene Bu Devlete Çalıştım, Şu An Et Kuyruğundayım

Bir vatandaş da "Ben sabah 6'da geldim. Kasapta et 600 lira. Benim maaşım olmuş 12 bin 500 lira, kasapta et 600 lira. Bunun nesini yiyeyim, nesine bakayım? 35 sene çalışmışlığım var devlete, et kuyruğundayım şu anda. Ben 76 yaşındayım. Niye geleyim et kuyruğuna?" diye konuştu.

Editör: Şevval Başçakır