Altın piyasalarının inişli çıkışlı seyri, finans analistlerinin yakından takip ettiği bir konu haline geldi. Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, bu dalgalı hareketlilikle ilgili yeni bir değerlendirme yaptı. ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz kararının yaklaşmasıyla piyasalarda denge kaybı yaşanıyor. İslam Memiş, altın piyasasının mevcut durumunu değerlendirdi ve gelecek hakkında önemli tahminlerde bulundu.

Devlet Bahçeli'den gündem yaratacak ekonomi sözleri! '154 kişinin ismi elimizde, günü geldiğine eyleme geçilecek' Devlet Bahçeli'den gündem yaratacak ekonomi sözleri! '154 kişinin ismi elimizde, günü geldiğine eyleme geçilecek'

PARİTE ÜZERİNDEN ALTIN, GÜMÜŞ, EURO YAPABİLİRSİNİZ

Piyasa uzmanı Memiş , teknik analizler ışığında ons altın için şu değerlendirmeyi yaptı: "Ons altın 1.921 dolarda. 1.930 dolar test edildi, geri geldi. FED'e kadar baskılanma süreci devam ediyor. Teknik olarak 1900 – 1930 dolar aralığını takip ediyoruz. Yükselişin devam etmesi için 1.930'un kırılması lazım, düşüşler için 1900 altı. Dar bant aralığında."

Elinde dolar bulunanları altındaki düşüşleri fırsat olarak değerlendirmeleri konusunda uyararak Piyasa uzmanı Memiş; ekim ayını işaret ederek şöyle devam etti: "Elinde dolar olanlar ons altın tarafındaki düşüşleri fırsat olarak değerlendirebilir. Parite üzerinden altın, gümüş, euro yapabilirsin.''

ORTA VE UZUN VADEDE YÖN YUKARI

''Ons tarafında ekim ayı itibarıyla rüzgâr tersine dönecek ve 2.000 seviyesini göreceğiz. Orta ve uzun vadede yön yukarı." Fed'in faiz kararına kadar altında baskı olacağını ifade eden Piyasa uzmanı Memiş, "FED’e kadar baskı altında kalacak, FED sonrası altın fiyatlarında yukarı yönlü hareketlere hazır olun. 1800'lü rakamları konuşmaya başlayacağız. Dolar güçlü duruştan dolayı gram altında da düşüş görmüyoruz, ons tarafındaki gibi" dedi.

Piyasa uzmanı Memiş, devamında bir kez daha ekim ayına dikkati çekerek şunları anlattı: "Ekim ayı itibarıyla ons altın ve gram altında yeni rekorlar bizi bekliyor olacak. Bu baskılanmaya hazırlık yapmanız lazım.'Ekim hazırlığınızı yapın, bunlar altın yatırımcısı için fırsat oluşumu. 2024 yılında ise 2 bin 500 TL ve üzeri rakamları göreceğiz, 2025'te ise 3 bin 500 TL ve üzeri rakamları göreceğiz gram altında."

Editör: Şevval Başçakır