İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Çağlayan Adliyesi'ndeki silahlı saldırıya ilişkin açıklama yaptı. Adliyeye gelen Yerlikaya "İstanbul Emniyetimiz, saldırı girişiminden hemen sonra 25 adrese operasyon yaptı, 40 şahıs gözaltına alındı. Operasyonlarımız devam ediyor" dedi. 

40 Şüpheli Gözaltına Alındı

Yerlikaya'nın konuşmasının devamı şu şekilde:

Prof. Dr. İlber Ortaylı: Atatürk’e açıkça saldırı başlamıştır Prof. Dr. İlber Ortaylı: Atatürk’e açıkça saldırı başlamıştır

"Teröristler Çağlayan Adliyesi C Blok istikametine doğru koşmuş, burada çıkan çatışmada her iki terörist de kahraman polisler tarafından etkisiz hale getirilmiştir. Maalesef, teröristlerin açtığı ateş sonucunda bir vatandaşımız tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetmiştir. 3 polis memuru ve 3 vatandaşımız da yaralandı ve tedavileri devam etmektedir. Hayatını kaybeden vatandaşımıza Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum.

Bugün, 6 Şubat depreminin yıldönümü ve aynı zamanda mübarek Miraç gecesi. Deprem şehitlerimizin acısını yaşarken ve milletimiz için dua ederken, hainler bir terör saldırısı girişiminde bulundular. Ancak biz durmayacağız, milletimize ihanet edenleri kazdıkları kuyuda boğmaya devam edeceğiz. Son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar azim ve kararlılıkla mücadele edeceğiz.

İstanbul Emniyetimiz, menfur saldırı girişiminden hemen sonra 25 adrese operasyon düzenledi ve bu süre zarfında 40 şahıs gözaltına alındı. Operasyonlarımız devam etmektedir. 1 Haziran 2023'ten 6 Şubat 2024 tarihine kadar İçişleri Bakanlığı olarak 335 sol terör örgütüne operasyon düzenledik. 269 DHKP/C üyesi gözaltına alındı, 30'u tutuklandı, 137'si adli kontrol altına alındı ve 6'sı etkisiz hale getirildi.

Bu vesileyle, aziz milletimizin Miraç Kandilini tebrik ediyor, kıymetli bakanımızın şahsında Çağlayan Adliyesinde çalışan tüm arkadaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Bu olayı aziz milletimize aktaran değerli basın mensuplarına da teşekkür ediyorum."

Editör: Şevval Başçakır