Akşener'den Erdoğan'a 'emekli' çağrısı! '11 bin lira seyyanen zam yapacaksın' Akşener'den Erdoğan'a 'emekli' çağrısı! '11 bin lira seyyanen zam yapacaksın'

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, dört bakan yardımcısının yetki alanlarını değiştirdi. Yapılan değişiklik AK Parti'de 'tasfiye' iddialarına sebep oldu. 

Yetkilerinde değişikliğe gidilen isimlerden biri İçişleri Bakan Yardımcısı Bülent Turan oldu. Uğur Can Biçer'in haberinde yer alan bilgilere göre yetki değişikliğinin “Bülent Turan’ın Jandarma Genel Komutanlığı’nın helikopterlerini özel gezilerinde kullanmasından” dolayı gerçekleştiği iddia edildi.

DÖRT BAKAN YARDIMCISININ YETKİ ALANI DEĞİŞTİ: EMNİYET, KARAOĞLU'NA BAĞLANDI

T24'te yer alan habere göre ise, Yerlikaya ilk görevlendirmede mülki idareye yönelik atamalardan sorumlu olan Personel Genel Müdürlüğü ile Emniyet Genel Müdürlüğü’nü, Emniyet Genel Müdürü iken bakan yardımcısı yapılan Mehmet Aktaş’a bağlamıştı. Yerlikaya, söz konusu iki genel müdürlüğü Aktaş’tan aldı. Personel Genel Müdürlüğü’nü doğrudan kendisine bağlayan Yerlikaya, Emniyet Genel Müdürlüğü ise diğer yardımcısı Münir Karaloğlu’na aktardı.

Yerlikaya ayrıca, yine Aktaş’a bağlı olan Eğitim Dairesi ile AB ve Dışilişkiler Dairesi’ni alarak her iki birimi Karaloğlu’na bağladı.

MÜNİR KARAOĞLU'NDAN ALIP MEHMET AKTAŞ’A DEVRETTİ

Daha önce Bakan Yardımcısı Bülent Turan’a bağlı olan Jandarma Genel Komutanlığı’nı Mehmet Aktaş’a devreden Yerlikaya, Münir Karaloğlu’nun sorumlu olduğu Göç İdaresi Başkanlığı’nı da yine Aktaş’a bağladı. Bakanlığın önemli birimlerinden AFAD ise, önceden olduğu gibi Karaloğlu’nda kaldı.

YERLİKAYA EMNİYETTEKİ CEMAAT BAĞLANTILI ATAMALARDAN RAHATSIZ

Bakanlık kulislerinden yansıyan bilgilere göre, Bakan Yerlikaya’nın özellikle Emniyet bünyesinde yapılan atamalar çerçevesinde kendisine önerilen isimlerden rahatsız oldu.

Son olarak Emniyet’te 127 polis müdürünün birinci sınıfa terfisi sırasında listeye alınan bazı isimlerde gerek adli, gerek idari, gerekse Menzil tarikatı başta olmak üzere kimi tarikat ve cemaatlerin referans olmasıyla yaşanan sorunlar nedeniyle Yerlikaya’nın, Emniyet Genel Müdürlüğü’nü Aktaş’tan aldığı bakanlık kaynaklarınca ifade ediliyor.

Editör: Nigar Topcu