31 Mart seçimlerine 27 gün kala yerel seçim çalışmaları devam ederken anket firmalarının sonuçları şaşırtıyor.  Peki AK Parti’nin yaptırdığı anketlerde CHP hangi illerde önde, AK Parti, hangi illeri kaybetme riskiyle karşı karşıya? İstanbul ve Ankara'da son durum ne? İşte AK Parti kulislerinde konuşulan anket sonuçları...

Ankara'da fark hala yüksek
Cumhuriyet’in haberine göre; AK Parti’nin yaptırdığı anketlere göre Ankara'da mevcut belediye başkanı Mansur Yavaş ile Cumhur İttifakı’nın adayı Turgut Altınok arasındaki oy farkının, “adayların ilan edildiği tarihten bu yana kısmen de olsa kapandığı ancak aradaki farkın hâlâ yüksek olduğu” da ifade ediliyor.

İstanbul'da İmamoğlu liderliği sürdürüyor
İstanbul’da ise durum Ankara'dan biraz daha farklı. Anketlerde Ekrem İmamoğlu ile Murat Kurum başa baş görünüyor. AK Parti kulislerinde seçimlerin “her ne kadar birbirine yakın görünse de Ekrem İmamoğlu’nun bir, iki puan önde olduğunun görüldüğü” kaydediliyor.

Lütfü Savaş Hatay'ı kaybettiriyor
CHP’nin, Hatay ve Antalya’da ise “AK Parti’nin gerisinde olduğunun görüldüğüne” işaret ediliyor. Depremlerde ağır hasar alan Hatay’da, “CHP’nin adayı Lütfü Savaş’a halkın tepkili olduğu” belirtiliyor.

Antalya'da Hakan Tütüncü farkı
Antalya’da ise Cumhur İttifakı’nın adayı Hakan Tütüncü’nün, “Kepez Belediye Başkanlığı dönemindeki icraatları nedeniyle Antalyalıların tercihlerinde etkili olduğu” ileri sürülüyor.

Kasım Gülpınar seçimi riske soktu
Adana ve Mersin’de de “şu an için CHP’nin adayları önde olduğunun görüldüğü” kaydediliyor. Şanlıurfa’da da YRP’nin adayı Mehmet Kasım Gülpınar’ın AKP’nin oylarını böldüğü ve bu nedenle seçimin “riskli” olduğu değerlendiriyor.

Süleyman Soylu'dan Fatih Altaylı'ya yanıt! 'İhtilafı arttırmak asalet yoksunluğudur' Süleyman Soylu'dan Fatih Altaylı'ya yanıt! 'İhtilafı arttırmak asalet yoksunluğudur'

Bursa'da eski il başkanı zorluyor
CHP’nin Bursa ve Balıkesir’de önde olduğunun görüldüğü belirtiliyor. AK Parti’li kaynaklar, Bursa’da “CHP’nin şu an için önde olmasının en önemli nedenlerinin YRP’nin, 5 yıl AK Parti il başkanlığı görevini yürüten Sedat Yalçın’ı aday göstermesi ve Yalçın’ın adaylığının AK Parti’nin oylarını böldüğü” olarak açıklıyor.

Ahmet Akın yerelde güçlü bir isim
2019’da CHP’nin, Balıkesir’de İYİ Parti’nin adayı İsmail Ok’u desteklediği anımsatılırken bu seçimde Balıkesir’de aday gösterilen eski CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın’ın “yerelde güçlü bir isim olduğu, İYİ Parti seçmeninde de ilde CHP’ye kaydığının gözlendiğine” dikkat çekiliyor.

Editör: Aliye Tulum