2024 yerel seçimleri için siyasi arenada heyecan dorukta. Muhalefet partileri ittifaklar kurarak koltuk savaşlarına odaklanmış durumda.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, yerel seçimlerde yeniden aday olacağını açıklamıştı.

AK Parti de yerel seçimlere yönelik yoğun bir çalışma içerisinde. 7 Ekim kongresi öncesinde, parti içi anketlerle Ankara ve İstanbul büyükşehir belediye başkan adaylarını belirlemeye çalışıyorlar.

Odatv'nin aktardığına göre, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın kişisel olarak incelediği ankete göre, vatandaşların AK Parti'nin büyükşehir belediye başkan adayları olarak görmek istediği isimler şunlar:

İstanbul'da:

  1. Murat Kurum
  2. Süleyman Soylu
  3. Fahrettin Koca
  4. Tevfik Göksu

Ankara'da:

  1. Süleyman Soylu
  2. Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altıok
  3. Murat Kurum

AK PARTİ'LİLER İSTANBUL'DA KURUM'U, ANKARA'DA SOYLU'YU İSTİYOR

Anket sonuçlarına göre, AK Partililer İstanbul'da eski Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum'u, Ankara'da ise eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nu büyükşehir belediye başkan adayı olarak görmek istiyorlar.

Ayrıca, Süleyman Soylu'nun İstanbul listesinde ikinci sırada yer aldığı, Murat Kurum'un ise Ankara'da üçüncü sıraya konumlandığı görülüyor.

FAHRETTİN KOCA İŞİNE ODAKLANACAĞINI AÇIKLAMIŞTI

Ancak, anket sonuçlarına göre belirlenen adaylar arasında yer alan bazı isimlerin adaylık konusundaki düşünceleri farklılık gösteriyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul için geçen isimler arasında yer alsa da adaylık düşüncesinin gündeminde olmadığını ve sağlık işlerine odaklanacağını açıklamıştı. Aynı şekilde Süleyman Soylu'nun da herhangi bir şekilde aday olmayı düşünmediği, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı veya Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday olmayacağı belirtiliyor.

1 ARALIK'TA DUYURULABİLİR

AK Parti'nin yaptığı ankete dayalı olarak adayların 7 Ekim kongresinden sonra açıklanacağı ve belediye başkan adaylarının 1 Aralık'ta resmî olarak duyurulacağı söyleniyor.

Editör: Batuhan Yavuz