Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara'da düzenlenen Ak Parti Aday Tanıtım Toplantısı'nda konuştu. Erdoğan toplantıda, 17'si büyükşehir olmak üzere 48 ilin belediye başkan adayını duyurdu...

En çok merak edeilen illerden Ankara için ise "ev sahibi" diyerek, mevcut Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok'u duyurdu.

Altınok yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP lideri Devlet Bahçeli ve ve BBP lideri Mustafa Destici'ye teşekkür etti. Her partiye oy veren Ankaralılardan kendisine yönelik ciddi bir talep olduğunu belirten Altınok "Her partiden Ankaralının temsilcisi olacağım." dedi.

Turgut Altınok Kimdir?

AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Turgut Altınok oldu. Peki Turgut Altınok kimdir?

Turgut Altınok, 1 Nisan 1957 tarihinde Ankara Bala'da doğan bir Türk siyasetçi ve Keçiören Belediye Başkanıdır.

Ankara'nın Balâ ilçesinin Aşıkoğlu köyünde doğan Turgut Altınok, ilkokulu Keçiören Fevzi Atlıoğlu İlkokulu’nda, ortaokul ve liseyi Keçiören Kalaba Lisesi’nde tamamladı. Yükseköğrenim için gittiği Azerbaycan'da Hukuk eğitimi aldı. Türkiye-Azerbaycan ilişkilerine yaptığı katkılardan dolayı Azerbaycan Vektör Uluslararası İlim Merkezi tarafından fahri doktora payesi verilmiştir. Altınok, evli ve dört çocuk babasıdır.

Mansur Yavaş'tan bu kez dolmuşçulara müjde geldi: Hukuki görüş aldık, size destek olacağız Mansur Yavaş'tan bu kez dolmuşçulara müjde geldi: Hukuki görüş aldık, size destek olacağız

Gençlik yıllarından itibaren Ülkü Ocakları'nda görev almaya başlayan Altınok, henüz 25 yaşında Milliyetçi Çalışma Partisi Keçiören İlçe Başkanlığı'na seçildi. Daha sonra Ankara İl Başkanlığı ve Merkez Yürütme Kurulu üyeliklerine yükseldi. 12 Eylül Darbesi'nden sonra Milliyetçi Hareket Partisi'nde Genel Sekreterliğe kadar yükseldi.

1994 yerel seçimlerinde Milliyetçi Hareket Partisi'nden Keçiören Belediye Başkanı seçilen Altınok, 1999'da Keçiören Belediye Başkanlığı için tekrar adaylığını kabul etmeyerek MHP'den istifa etti. 17 Ocak 1999'da Fazilet Partisi'ne katıldı ve aynı yıl Keçiören Belediye Başkanlığı için tekrar seçildi.

Fazilet Partisi'nin kapatılması sonrasında AK Parti'nin kurucuları arasında yer aldı. 2004 yerel seçimlerinde AK Parti'den tekrar Keçiören Belediye Başkanlığı'na seçildi. 2013'te AK Parti'den istifa etti ve 2014 yerel seçimlerinde Büyük Birlik Partisi'nden Keçiören Belediye Başkanlığı'na aday oldu, ancak seçimi ikinci sırada tamamladı.

2019 yerel seçimlerinde tekrar AK Parti'ye dönerek Keçiören Belediye Başkanlığı için aday oldu ve seçimi kazandı.

Turgut Altınok'un özel hayatı, eşi Süreyya Altınok ile evliliği ve dört çocuğu, Hacı Mehmet, Aybüke, Ayça ve Fatih Furkan hakkında bilgiler içermektedir.

Editör: Nigar Topcu