31 Mart yerel seçimlerinde AK Parti'nin Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak Zeynel Abidin Beyazgül'ün açıklanması gündeme bomba gibi düştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklaması ardından hem parti içinde hem de Şanlıurfa'da Beyazgül'ün adaylığına tepki olduğun iddia edildi. Parti içindeki anlaşmazlığın ise bir istifaya sebep olduğu konuşuluyor.
Beyazgül'ün adaylığına karşı çıkan AK Parti Merkez Karar ve Yürütme Kurulu (MKYK) üyesi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın danışmanı Kasım Gülpınar'ın AK Parti'den istifa ettiği ortaya çıktı. Gülpınar'ın Beyazgül’e karşı bağımsız aday olacağı iddia edildi. 

Şanlıurfa'da ikinci Eşref Fakıbaba olayı yaşanır mı?

AK Parti’de 3 dönem milletvekili olan Kasım Gülpınar'ın Şanlıurfa’da çok güçlü ve sevilen bir isim olduğunu kaydeden gazeteci Fatih Atik, "Şanlıurfa’da 2. Fakıbaba olayı yaşanır mı izliyoruz" ifadelerini kullandı.

Murat Kurum'dan anket mesajı: Geriden gelip 2 puan öne geçtik Murat Kurum'dan anket mesajı: Geriden gelip 2 puan öne geçtik


"Gülpınar, Yeniden Refah'tan aday olacak"


Gazeteci Cem Küçük, Kasım Gülpınar'ın istifasını doğrularken, Gülpınar'ın bağımsız değil, Yeniden Refah'ın Şanlıurfa adayı olacağını söyledi. Küçük sosyal medya platformu Twitter'dan yaptığı paylaşıma "Şanlıurfa siyasetinin önemli isimlerinden AK Parti MKYK üyesi M.Kasım Gülpınar, partisinden istifa etti. Yeniden Refah Partisi’nin adayı oluyor." notunu düştü.

Yeniden Refah Partisi Adaylığı Açıkladı

Bugün ise Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, Kasım Gülpınar’ın seçimlere Yeniden Refah Partisi’nin adayı olarak gireceğini açıkladı.

Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Dr. Fatih Erbakan, resmi hesabından AK Parti’den istifa ettiğini duyuran Gülpınar’ın adaylığını şöyle açıkladı:

“Cumhurbaşkanı danışmanı, AK Parti MKYK Üyesi, 24-25-26-27. Dönem AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Kasım Gülpınar Yeniden Refah Partimize katılarak Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız oldu. Başkanımıza hoş geldiniz diyor, başarılar ve hayırlı hizmetler diliyoruz.”

Eşref Fakıbaba olayı nedir?


Ahmet Eşref Fakıbaba, AK Parti adayı olarak girdiği 2004 yerel seçimlerinde Şanlıurfa Belediye Başkanı seçildi. 2009 yerel seçimleri öncesinde partisindeki temayül yoklamasında birinci olmasına karşın aday gösterilmeyince istifa ederek, seçimlerde bağımsız aday olduğunu açıkladı.

Saadet Partisi, Fakıbaba'nın adaylığına açık destek verdi. 29 Mart 2009 tarihinde gerçekleştirilen seçimlerde oyların yaklaşık yüzde 44'ünü alarak birinci olan Fakıbaba, yeniden Şanlıurfa Belediye Başkanı seçildi.


 

Editör: Nigar Topcu