AK Parti'nin sağlık alanında düzenlemeler içeren kanun teklifi, Meclis Sağlık Komisyonu'nda onaylandı. Yeni teklife göre, sağlık sektöründe çalışan sözleşmeli personel sayısı 27 binden 36 bine yükseltilecek. Yan dal hizmeti teşvik edilerek ödemeler artırılacak.

Ayrıca, eczanelere yönelik denetimlere eczacılar da dahil edilecek. Buna göre, denetimler resmi tabipler veya eczacılar tarafından gerçekleştirilecek.

Ebelerin Görev Tanımı Düzenlendi

Kanun teklifi kapsamında, ebelerin görev tanımları da yeniden düzenlendi. Artık ebeler, gebelik testi, gebelik sürecinin takip ve muayenesinin yanı sıra, normal doğum ve doğum sırasında küçük cerrahi müdahaleleri de gerçekleştirebilecekler.

Ayrıca, teklif ile ilaçların ruhsatlandırılma süreçleri hızlandırılacak. Bu sayede ilaçların piyasaya sunulma süreci daha etkin bir şekilde yönetilecek.

Meteoroloji tek tek sıraladı: Sıcaklık düşüyor, yağış geliyor Meteoroloji tek tek sıraladı: Sıcaklık düşüyor, yağış geliyor

Diş hekimlerinin ağız ve diş sağlığı muayenelerinde çalıştırılmak üzere, bir hekimle sınırlı olmak kaydıyla diş tabibi istihdam etmelerine imkan tanınacak. Bu düzenlemeyle diş hekimlerinin hizmet verme kapasitesi artırılacak.

Editör: Şevval Başçakır