Kapalıçarşı'da gram altın fiyatları uçtu! İşte 18 Temmuz 2024 güncel altın fiyatları Kapalıçarşı'da gram altın fiyatları uçtu! İşte 18 Temmuz 2024 güncel altın fiyatları

Sabah gazetesi yazarı Melih Altınok'a konuşan Ticaret Bakanı Ömer Bolat, ürünün bol olduğunu ancak çiftçinin toplayacak insan bulamadığını söyledi.

ÖMER BOLAT'TAN AFGAN AÇIKLAMASI

Ömer Bolat şunları söyledi:

"Ürün o kadar çok ki, çiftçi toplayacak adam bulamıyor. Ciddi bir elemansızlık problemi var. Bu açık yabancı işçilerle de kapatılamıyor. Örneğin bugün 25 bin Afgan çoban gitse tarım, hayvancılık kalmaz. Limon 1 ile 3 TL arasında satılıyor diye ağaçta çürüdü. Toplananlar da Nevşehir ve Mersin'deki depolara alındı. Normalde 4 milyon ton alırlar, bu sene depolara 1 milyon ton limon gelmiş. Limonun Nişantaşı'nda markette 100 TL, Güngören'de 50 TL olmasının sebebi bu. Yeni hasat ağustosun başında. Hasada az zaman kaldığı için depocularda az limon var. Onlar da ucuza aldıkları ürünü zamlı satıyor. Denetimlerimiz bunları ürküttü. Baskınlarda Hal Kayıt Sistemi'nde olmayan tonlarca limon ele geçirildi. Ağustosta limon fiyatı normale döner."

Editör: Hatice Kübra