AREA Araştırma son seçim anketi sonuçlarını yayınladı. Anket sonuçlarında AK Parti büyük şok yaşadı. Geçen seçimlerde birinci parti çıkan AK Parti'nin oy oranı yüzde 30'un altına düşerken CHP yine birinci parti çıkmayı başardı. Ankette 'Cumhurbaşkanı adayı kim olmalı?' sorusuna verilen yanıtlar ise dikkat çekti. 

Süleyman Soylu'dan zehir zemberek sözler! Dokunulmazlığının kaldırılması istedi Süleyman Soylu'dan zehir zemberek sözler! Dokunulmazlığının kaldırılması istedi

Cumhurbaşkanı adayı kim olmalı?

Sorulan soruya yüzde 25,3’le Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Mansur Yavaş birinci olurken yüzde 19,6 ile İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu ikinci oldu. İmamoğlu’ndan sonra yüzde 7,8’le üçüncü sırada CHP lideri Özgür Özel yer aldı. YRP Genel Başkanı Fatih Erbakan’ın ise yüzde 2,1 oranla dördüncü olması dikkat çekti.

Bugün seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?

Son yerel seçimlerde sandıktan birinci parti çıkan CHP yüzde 32,1 ile ilk sırada yer aldı. MHP  oy oranını 0,3 yükselterek 10,4’lük oy oranına erişti. Seçime Yeşil Sol Parti adıyla giren DEM Parti, yüzde 8,8 oy almıştı. Ankette ise partinin 9,6’lara ulaştığı görüldü. İYİ Parti’nin oy oranı ise 3,6 puan düşerek 6,1 oldu.

Zafer Partisi’nin de oy oranının iki katından fazlasını kazanarak 5’e yükseldiği görüldü. Yeniden Refah Partisi’nin (YRP) ise oy oranı 4,3’e çıkarak 1,5 puan yükseldi.

Erken genel seçim olmalı mıdır? 

4-7 Temmuz 2024 tarihleri arasında 18 yaş ve üzeri 2 bin 56 kişiyle yapılan anket sonucunda erken seçim isteyenlerin oranı yüzde  53,3 oldu. Hayır cevabını verenlerin oranı da yüzde 41,2 oldu. Yüzde 5,5 ise fikir belirtmedi.

CHP erken seçim istiyor mu?

CHP Başkanı Özgür Özel erken seçim hakkında yaptığı açıklamada “1,5 yıl sonra erken seçimi olası görüyorum. Ben Özgür Özel olarak erken seçim istiyorum. Halk isterse erken seçim olur, talep artıyor” ifadelerini kullanmıştı.

Editör: Aliye Tulum