Sedat Peker'in basın danışmanı Emre Olur için karar

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker'in danışmanı olarak bilinen Emre Olur, Arnavutluk'ta yakalanarak Türkiye'ye getirimiş ve tutuklanmıştı. Emre Olur hakkında son dakika flaş gelişme yaşandı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker'in danışmanı olarak bilinen Emre Olur hakkında tahliye kararı verildi.

2022 Eylül ayında Arnavutluk'ta gözaltına alınarak Türkiye'ye getirilen Emre Olur, çıkarıldığı mahkemede tutuklanmıştı. Olur bugünkü duruşmada, yurtdışına çıkış yasağı konularak tahliye edildi. 

Tahliye kararını Sedat Peker’in avukatı Ersan Barkın Twitter hesabından duyurdu. Barkın ayrıca şu bilgileri paylaştı: “Mahkeme, Emre Olur dosyasının Sedat Peker ana davası ile birleştirilmesine, yargılamanın ana dava üzerinden devam etmesine ve gizli tanığın beyanlarının dosyadaki hükme esas alınamayacağına ara kararda yer verdi.”

Ne olmuştu?

Emre Olur, Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) gitmiş, oturma işlemleri sırada gözaltına alınmıştı. BAE yetkililerince Arnavutluk’a gönderilen Olur, 18 Eylül’de Türkiye’ye iade edilmişti. Sulh Ceza Hakimliği’nce sorgulanan Olur ‘suç örgütüne üye olma’ suçlamasıyla üç gün sonra tutuklanmıştı. Hakimlik gerekçe olarak Olur’un ‘Sedat Peker’le yakın ilişki içinde olması’nı göstermişti.

Emre Olur ile ilgili iddianame de ‘örgütün sosyal medya işlerinden sorumlu olduğu ve örgüt aleyhine yazılar yazan gazeteci ve kişileri hedef alır nitelikte paylaşımlar yaptığı’ da ifade edilmişti: “Şüphelinin bu kapsamda sosyal medya hesapları üzerinden yaklaşık 400 bin takipçiye ulaştığı, takipçi sayısı ile geniş kitlelere ulaşıp örgüt propagandası yaparak örgüt üyelerini diri tutmaya çalıştığı, ayrıca paylaşımlarında örgütün toplum üzerinde varlığını hissettirmeye yönelik paylaşımlarda da bulunduğu tespit edilmiştir.”

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN