İstanbul semalarındaki yeşil renkli tanımlanamayan cismi görüntüledi İstanbul semalarındaki yeşil renkli tanımlanamayan cismi görüntüledi

İstanbul 13.Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, Ahlam Albashır’ın da aralarında bulunduğu tutuklu sanıklar ve Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) arayıcılığıyla katılan sanıklar ve avukatları katıldı. Davada, İstiklal Caddesi saldırısı ile ilişkili 36 sanık hakkında karar verildi.

7 KEZ AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET

Sanık Albahsır, Mahkeme Heyeti tarafından, ‘Devletin Birliğini ve Bütünlüğünü Bozmak’ ve 6 kişiyi ‘Kasten Öldürme’ suçlarından 7 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Ayrıca, ‘Kasten Öldürmeye Teşebbüs’, ‘Tehlikeli Maddeleri İzinsiz Bulundurmak’ suçlarından da bin 794 yıla kadar hapsine ve 22 bin lira adli para cezasına çarptırılan Albahsır’a, ‘Silahlı Terör Örgütüne Üye Olmak’ suçundan hüküm kurulmasına yer olmadığına karar verildi.

SUÇUNU KABUL ETTİ

Duruşmada, sanık Ahlam Albahsır kendini savunmayarak suçunu kabul ederken, diğer sanıklar ise suçlamaları reddederek beraatlerini talep etti. Albahsır’ın sözleri ise şu şekilde kayda geçti; “Kendimi savunmayacağım, bana verilecek hükmü kabul ediyorum. Patlama ve vefat edenlerden dolayı alacağım cezayı kabul ediyorum. Ammar Jarkes’in hiçbir şeyden haberi yoktur, ailemin vefat ettiğini biliyordu. Çalıştığım atölyede tanıştığım Ahmad Haj Hasan’ın evinde üç gün kaldım, o bana kadın olduğum ve tek başıma kaldığım için yardım etti. Ferhat ve Fatma’yı da sadece evde gördüm,  bu insanların konuyla alakası yok. Sayın Başkan ile başbaşa konuşmak istiyorum.”