Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, müfredat çalışmalarında kültürel değerlere vurgu yaparak, "Bizim kültürümüze ait referans değerlerimizin programların içerisine yedirilmesini arzu ediyoruz. Bu çaba doğrultusunda müfredatlarımızı revize edeceğiz." açıklamasını yaptı. 

Eğitimciler ise laiklikten uzaklaşıldığı uyarısında bulundu.

Diyarbakır'da KYK yurdunda yemekten sigara izmariti ve paketi çıktı Diyarbakır'da KYK yurdunda yemekten sigara izmariti ve paketi çıktı

Cumhuriyet'ten Aytunç Ürkmez'in haberine göre; Eğitim-Sen Genel Yükseköğretim ve Eğitim Sekreteri Sinan Muşlu, Bakan Tekin'in "kültür" vurgusunun dini anlam taşıdığını belirterek, "Bu değerleri tüm derslere sarmal olarak yerleştirmeyi hedeflediklerini itiraf etmektedir. Adeta tüm okullar imam hatibe çevrilmiş durumda." dedi.

Eğitimci Maksut Balmuk da, "Bütün derslere dini temaları ve kazanımları yerleştirecekler gibi gözüküyor. Temel olarak azınlık bir ideolojik grubun eğitimde dayatması var. Eğitimi daha ideolojik bir hâle getirerek laik ve demokratik eğitimden uzaklaşma çabası görülüyor." şeklinde değerlendirmede bulundu.