Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) son kararıyla, velilerin okul müdürü ve öğretmenlerle görüşmelerini kolaylaştırmak için yeni bir adım attı. Artık, veliler dijital platformlar üzerinden e-devlet sistemi aracılığıyla okul müdürü ve öğretmenlerle randevu alabilecekler. Bu uygulama ile veliler, görüşme için okullara gitmek zorunda kalmadan randevularını dijital ortamda planlayabilecekler. Bu sayede, eğitimciler ve veliler arasındaki etkili iletişim ve verimli görüşmelerin önü açılacak.

Birçok Batı ülkesinde uygulanıyor

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in önderliğinde, birçok Batı ülkesinde başarıyla uygulanan öğretmen-veli randevu sisteminin Türkiye'de hayata geçirilmesi yönündeki çağrısının ardından harekete geçen Milli Eğitim Bakanlığı Bilgi İşlem Genel Müdürlüğü, öğretmen-veli görüşmelerini kolaylaştıracak yeni bir dijital uygulama üzerinde çalışmalara başladı.

Yazılım uzmanlarınca geliştirilen ve kullanıma açılan "veli randevu sistemi" ile veliler, okulda eğitim alan çocuklarının durumunu görüşmek istedikleri öğretmenle görüşme zamanını ayarlayabiliyor

Randevular, öğretmenlerin boş zaman dilimlerine göre planlanıyor

Veli-randevu sistemi sayesinde, okul yöneticileri öncelikle öğretmenlerin uygun zaman dilimlerini belirleyerek veli görüşmelerini organize ediyor.

Karabük Üniversitesi Afrikalı öğrenciler için yeni iddialar şok etti Karabük Üniversitesi Afrikalı öğrenciler için yeni iddialar şok etti

Veliler, e-devlet kullanıcı bilgileriyle okulun internet sitesine giriş yaparak sisteme erişim sağlıyorlar.

Sistemde, öğretmenlerin müsaitlik tablosundan boş olan zaman dilimleri için randevu talebinde bulunulabiliyor. Randevu talepleri için haftadan önceki cuma günü öğle saatine kadar sistem açık tutulacak. Aynı gün öğleden sonra ise okul yönetimleri, öğretmenlere randevu saatlerini bildirecek.

Veli, sisteme giriş yaptıktan sonra randevu talebinde bulunabilir ve ayrıca aktif ve eski randevularını görüntüleyip günü gelmemiş olan randevularını iptal edebilir.

Editör: Mert Kaan Taş